19 مرداد 1399 - اخبار بین المللی - اخبار بین المللی سیاسی ،

آیا ایران با طالبان روی یک میز گفتگو ی می‌کند؟/ ما ذخایر سلاح در افغانستان داریم و همچنین از دولت کابل و ارتش سلاح خریداری می‌کنیم

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر روز شنبه در مصاحبه با خبرگزاری ریانووستی روسیه به سوالاتی همچون نقش ایران در حل مسائل افغانستان، اتهام مبنی بر اینکه روسیه تلاش کرد تا طالبان را برای کشتن نیرو‌های آمریکایی در افغانستان به خدمت بگیرد، آیا ایران با طالبان روی یک میز گفتگو ی می‌کند؟/ ما ذخایر سلاح در افغانستان داریم و همچنین از دولت کابل و ارتش سلاح خریداری می‌کنیم

به گزارش "پایگاه مردمی عدالت خواهی و مطالبه گری" سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر روز شنبه در مصاحبه با خبرگزاری ریانووستی روسیه به سوالاتی همچون نقش ایران در حل مسائل افغانستان، اتهام مبنی بر اینکه روسیه تلاش کرد تا طالبان را برای کشتن نیرو‌های آمریکایی در افغانستان به خدمت بگیرد،

آیا مسکو به گروه طالبان سلاح می‌دهد

روند اجرای توافقنامه با آمریکا و خروج نیرو‌های آمریکایی از افغانستان، دورنمای صلح در این کشور و نقش مسکو در این عرصه پاسخ داد. برگزاری لویی جرگه مانع روند صلح افغانستان می‌شود وی در واکنش به اینکه در لویی جرگه که روز هفتم اوت آغاز شده است مساله آزادی زندانیان طالبان بررسی می‌شود، گفت: به اصطلاح لویی جرگه کنونی از سوی دولت کابل برگزار می‌شود. از دیدگاه ما این نشست غیرقانونی است و این به این معنی است که تصمیماتی که در آن گرفته می‌شود بی اعتبار است.

شاهین افزود: ثانیا اینکه ما توافقنامه با آمریکا داریم که در دوحه امضا شده است. بر اساس این سند اسرای گروه طالبان باید آزاد شوند. در آنجا قید شده است که پیش از مذاکرات بین افغان باید پنج هزار اسرای طالبان آزاد شوند. برای این منظور نیازی به برگزاری لویی جرگه نیست. «لویی جرگه فقط برای ایجاد مانع در روند آزادی زندانیان برگزار می‌شود.

توافقنامه دوحه مکانیسم مناسبی برای حل و فصل مساله افغانستان است.»

سخنگوی گروه طالبان در واکنش به اینکه اگر زندانیان آزاد نشوند وضعیت چطور پیش خواهد رفت؟ اظهار کرد: اگر زندانیان را آزاد نکنند به آن معنی خواهد بود که دولت در کابل خواهان روند صلح برای مساله افغانستان نیست و آن‌ها راه حل نظامی را انتخاب کردند. این وضع منجر به آن خواهد شد که برخورد‌ها سخت‌تر خواهد شد و دولت در کابل مسئول آن خواهد بود.

طالبان با روسیه علیه نیرو‌های آمریکایی تبانی نکرده است شاهین در پاسخ به این پرسش که آمریکا اتهامی را مطرح می‌کند که گویا روسیه تلاش می‌کند طالبان را اجیر کند تا نظامیان امریکایی را بکشند گفت: در وهله اول می‌خواهم بگویم این اظهارات غیرمسئولانه است و با واقعیت مطابقت ندارد. «این گونه اظهارات بخشی از کارزاری است که مخالفان روند صلح در افغانستان به راه انداخته اند.

آن‌ها می‌خواهند به این روند ضربه بزنند و چوب لای چرخ می‌گذارند.»

شاهین ادامه داد: این اطلاعات بی اساس و اشتباه از سوی اداره امنیت ملی کابل در اختیار برخی خبرنگاران اروپایی و آمریکایی قرار گرفت تا در روند صلح افغانستان کارشکنی شود. در این اخبار هیچ چیزی که با واقعیت مطابقت داشته باشد وجود ندارد. این کارزار علیه روند صلح افغانستان است و ما آن را کاملا رد می‌کنیم.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در واکنش به اینکه آیا طالبان با سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا برای دریافت اطلاعات در این عرصه تماس گرفت و آیا طالبان برای همکاری با آن‌ها موافقت کرده است؟ اظهار کرد: طرف آمریکایی از ما چنین درخواستی نکرده است، زیرا آنان می‌دانند که این ادعا حقیقت ندارد و این یک ادعای جعلی و فیک است.

وی افزود: همینک ما کانال رابطه نظامی داریم و اگر مورد نقضی رخ می‌دهد ما به طرف آمریکایی اطلاع می‌دهیم و آنان نیز به همین گونه رفتار می‌کنند، اما در این مورد معین طرف آمریکایی از ما سوالی نکرده است. شاهین در پاسخ به این سوال که روسیه را نیز به تحویل سلاح به طالبان متهم می‌کنند و چه نظری در این مورد دارید، گفت: من این ادعا را رد می‌کنم. این حقیقت ندارد. ما با روسیه روابط داریم، اما موضوع روابط سیاسی مطرح است. دفتر سیاسی ما در دوحه با روسیه همانند کشور‌های همسایه دیگر و کشور‌های منطقه روابط دارد.

وی افزود:، اما فقط در سطح سیاسی. موضوع روابط سیاسی مطرح نیست و ما این گونه دیدگاه‌ها را رد می‌کنیم. این ادعا‌ها همچنین می‌تواند بخشی از کارزار برای شکست توافق صلح باشد. آنچه که مربوط به تسلیحات ما می‌شود ما ذخایر سلاح در افغانستان داریم و همچنین از دولت کابل و ارتش سلاح خریداری می‌کنیم.

طالبان از دولت افغانستان سلاح خریداری کرده است شاهین گفت: در گذشته اخباری منتشر شد که صد‌ها هزار قبضه سلاح ارتش (ارتش افغانستان) مفقود شد یا به سرقت رفت این سلاح‌ها را ما خریدیم و بخشی را نیز در جریان جنگ بدست آوردیم. به این ترتیب ما مهمات زیادی داریم و همه آن از دولت کابل بدست آمده است. وی در واکنش به اینکه روابط سیاسی طالبان با طرف روسی در چه سطحی قرار دارد، اظهار کرد: ما با وزارت خارجه روسیه رابطه داریم و این روابط شفاف است ما دیدار‌هایی داشتیم که در شبکه‌های اجتماعی بازتاب یافت. وی گفت: ما همچنین در مسکو دیدار کرده و مذاکراتی را برگزار کردیم اطلاعات در این زمینه در دسترس رسانه‌ها قرار داشت. به این ترتیب روابط ما شفاف است و در این مورد برای همه معلوم است و چنین روابطی داریم. طالبان از اسرای شوروی در افغانستان اطلاعی ندارد سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در واکنش به سوالی در مورد اسرای ارتش شوروی در افغانستان و پاکستان گفت: ما اطلاعاتی در این زمینه نداریم ممکن است چنین اسرایی هنوز وجود داشته باشند و هنوز در روستا‌ها زندگی می‌کنند. ما اطلاعات رسمی در مورد محل این افراد در اختیار نداریم. روسیه نقش مهمی در حل مساله افغانستان دارد شاهین در مورد نقش روسیه در حل و فصل مساله افغانستان گفت: من معتقدم که نقش روسیه در این مساله بسیار مهم است. این کشور در گذشته زمانی که میزبان مذاکرات بین افغانی در مسکو بود نیز نقش مهمی برعهده داشت. ما برای نخستین بار به آنجا رفتیم. شاهین در مورد امکان برگزاری نشست بین افغان در مسکو خاطرنشان کرد: بله در ابتدا همان طور که توافق کرده ایم مذاکرات بین افغان در دوحه برگزار می‌شود.

پس از آن دو طرف (طالبان و دولت افغانستان) در مورد محل برگزاری نشست بعدی مذاکرات بین افغان گفتگو می‌کنیم.

یکی از مکان‌های احتمالی برگزاری این مذاکرات مسکو خواهد بود. تهران برای حل مساله افغان اراده سیاسی نشان می‌دهد سخنگوی طالبان در پاسخ به این سوال که در ماه ژوئن وزارت امور خارجه ایران برای میزبانی مذاکرات بین افغان اعلام آمادگی کرد و طالبان در این مورد چه فکر می‌کند و ایا با طرف ایرانی در این مورد تماس دارد؟ گفت: بله ما با کشور‌های همسایه ازجمله ایران تماس داریم، زیرا با این کشور مرز طولانی داریم. وی افزود: صد‌ها هزار پناهنده افغان در ایران بسر می‌برد به این ترتیب ما با ایران گفتگو می‌کنیم. ما در خصوص حل و فصل صلح آمیز مساله افغانستان گفتگو کردیم و در آینده نیز به مذاکره در این خصوص ادامه می‌دهیم. تهران اراده برای حل مساله افغان ازخود نشان می‌دهد و ما (از مشارکت این کشور) استقبال می‌کنیم. توافق طالبان و آمریکا دو بعد دارد وی در پاسخ به این سوال که اجرای توافق طالبان با آمریکا چگونه پیش می‌رود، اظهار کرد: در اینجا دو بعد وجود دارد اولا با طرف آمریکایی توافق کردیم که آن‌ها نیرو‌های خود را ظرف ۱۴ ماه از افغانستان خارج کنند.

شاهین گفت: ما متعهد شدیم راه امن برای خروج نیرو‌های آمریکایی از کشور فراهم می‌کنیم. ما توافق کردیم که به هیچیک از اعضای خود اجازه ندهیم از قلمرو افغانستان علیه آمریکا و متحدان آن استفاده شود. وی افزود: بعد دوم مذاکرات بین افغانی است. ما در انتظار شروع آن هستیم، اما متاسفانه در زمان حاضر دولت کابل مانع برای این مذاکرات ایجاد می‌کند. حتی برگزاری لویی جرگه مانع است. همه این اقدامات امکان آغاز مذاکرات را فراهم نمی‌کند. اما بر طبق توافق ها، آمریکا باید ارتش خود را ظرف ۱۴ ماه از افغانستان خارج کند. به این ترتیب ما به تعهدات خود برای ایجاد راه امن برای خروج آن‌ها از کشور پایبند هستیم. وی در واکنش به اینکه آیا اجرای توافق با آمریکا تا انتخابات ریاست جمهوری امریکا در ماه نوامبر به پایان خواهد رسید، اظهار کرد: بله این ممکن است صورت گیرد. اگر آن‌ها نیرو‌های خود را تا این مدت از افغانستان خارج کنند معتقدم به نفع آنان خواهد بود.

وی افزود:، زیرا که مساله افغانستان راه حل نظامی ندارد ما از مشارکت آنان در بازسازی افغانستان استقبال می‌کنیم. ما از نقش آنان (طرف آمریکایی) در مسائل مدنی استقبال می‌کنیم. اما آن‌ها باید هر چه سریعتر اقدامات نظامی خود را به پایان برسانند. اگر آنان پیش از انتخابات ریاست جمهوری نیرو‌های خود را از افغانستان خارج کنند ما ارج می‌نهیم و استقبال می‌کنیم. مذاکره رئیس دفتر سیاسی طالبان در دوحه با پمپئو شاهین در پاسخ به این سوال که دو روز پیش ملا برادر رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا دیدار کرد در چه موردی گفتگو کردند؟ اظهار داشت: من در آن دیدار حضور داشتم. پمپئو و برادر در خصوص آزادی زندانیان و آغاز مذاکرات بین افغانی گفتگو کردند. این دو مساله، مسائل سیاسی هستند. وی در مورد امکان حملات گسترده طالبان در ماه‌های آینده اظهار داشت: این واقعیت ندارد. این اطلاعات کذب است که از طرف اداره امنیت ملی دولت کابل منتشر می‌شود. ما هیچگونه حمله‌ای را به شهر‌های کشور و کابل انجام ندادیم و برای تصرف آن‌ها تلاش نکرده ایم. در گذشته حملاتی به شهر‌های استانی و کابل داشتیم، اما پس از عقد توافقنامه دوحه چنین حملاتی صورت نگرفته است. وی گفت: هر سال حمله بهاره را اعلام می‌کنیم، اما امسال این کار را نکردیم. به این ترتیب ما خویشتنداری نشان می‌دهیم تا به آمریکا فرصت بدهیم نیرو‌های خود را از افغانستان خارج کند و به روند صلح در افغانستان شانس برای تحقق بدهیم. ما به این تعهد خود پایبند هستیم. سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در مورد موانع برای تبادل زندانیان گفت: بر اساس توافقنامه صلح، کابل باید پنج هزار زندانی را آزاد کند و ما یکهزار نفر از نمایندگان دولت کابل را آزاد کنیم. ما تاکنون بیش از یکهزار نفر از زندانیان کابل را آزاد کردیم. این روند پیش از عید قربان به پایان رسید. اما دولت کابل از همان ابتدا ترجیح می‌دهد تا مساله را طول بدهد و تاکنون آن‌ها ۴ هزار و ۴۵۰ زندانی را آزاد کرده اند و در مورد بقیه زندانیان لویی جرگه برگزار کردند؛ و در حالی که نیازی به برگزاری آن نیست.

شاهین گفت: به این ترتیب دولت کابل مانع تراشی می‌کند و امیدواریم که این وضع بپایان برسد و آنان شروع به مشارکت صادقانه در روند صلح کنند. وی در پاسخ به این سوال که چند درصد افغانستان را کنترل می‌کنید، اظهار کرد: حدود ۷۰ درصد مناطق روستایی افغانستان تحت کنترل ما قرار دارد. همه سازمان‌های حکومتی ما ازجمله اداره بهداشت و مراکز نظامی و توسعه مدنی و آموزش و اداره کشاورزی و بازسازی در این مناطق کار می‌کنند. وی در واکنش به اینکه اجرای توافق کنونی آتش بس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ اظهار کرد: آتش بس یکی از مسائل دستور کار مذاکرات بین افغانی است. زمانی که این مذاکرات آغاز شود در بین مسائل مورد بحث، موضوعاتی همچون نظام سیاسی آینده افغانستان و نیز برقراری آتش بس دائم مورد بحث قرار می‌گیرد. شاهین در پاسخ به این سوال که طالبان چه دیدگاهی در مورد داعش و القاعده دارد؟ گفت: ما تعهداتی داریم و توافقی را امضا کرده ایم که به هیچکس اجازه نمی‌دهیم از خاک افغانستان علیه آمریکا یا هر کشور دیگر استفاده کند. وی افزود: این تعهد ما و پیام ما به کل جهان است. رد امکان بازگشت به عقب افغانستان بر اثر همگرایی طالبان در نظام این کشور سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در واکنش به اینکه افراد بدبین نگران آنند که پس از همگرایی طالبان در افغانستان، جامعه در برخی عرصه‌ها همچون حقوق بشر به عقب برگردد گفت: این‌ها همه تبلیغات است. حقوق بشر در مناطق تحت کنترل دولت کابل نقض می‌شود.

وی افزود: این‌ها هزاران مورد نقض حقوق بشر است که در مناطق تحت کنترل آن‌ها رخ می‌دهد، اما در قلمرو تحت کنترل ما چنین وضعی وجود ندارد. «ما پایبند به جلوگیری از نقض حقوق بشر در هر شکل ممکن مطابق با اصول و فرمایشات دین اسلام هستیم. این مسائل مربوط به حقوق آموزش می‌شود که برای مردان و زنان یکی است.» وی افزود: ما پایبند به حق زنان برای کار، برای حجاب و اموزش هستیم. افغان‌ها در مناطق تحت کنترل ما از همه حقوق برخوردارند و مساله‌ای وجود ندارد. شاهین خاطرنشان کرد:، اما در مناطق تحت کنترل دولت کابل فساد حاکم است و حقوق بشر نقض می‌شود و سازمان‌های بین المللی می‌توانند این اطلاعات را تایید کنند. به این ترتیب اتهام علیه ما در این عرصه بی اساس است. سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در پاسخ به این سوال که آیا امکان همگرایی طالبان با جامعه افغانستان در آینده نزدیک وجود دارد و اینکه بخشی از دولت این کشور شود، گفت: پس از آغاز مذاکرات بین افغان، طرفین به گفتگو درخصوص نقشه راه برای نظام سیاسی آینده افغانستان خواهند نشست. وی افزود: همان گونه که در توافقنامه صلح گفته شده است این حکومت جدید اسلامی با مشارکت کل مردم افغانستان خواهد بود. شاهین خاطرنشان کرد: آن نظام جامع خواهد بود و مشارکت همه افغان‌ها را در برمی گیرد و هیچکس کنار نمی‌ماند. به این ترتیب پیوستن به دولت کنونی کابل بی معنی است و این دولت در نتیجه تهاجم بوجود آمده است. وی گفت: ما برای استقلال کشور تلاش می‌کنیم و نیاز به دولت جدید داریم که نماد این استقلال باشد و همه مسائل در مذاکرات بین افغانی مطرح و بررسی خواهد شد.

 

 


به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
دولت روحانی رکورد را شکشت!! // دولت دوازدهم بدهکارترین دولت تاریخ را به رئیس جمهور بعدی تحویل می دهد!! جزئیات واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به «حساب خاص» رئیس‌جمهور سوء استفاده عظیم برخی از کارخانه های آرد از محل دو نرخی بودن آرد و فرار مسئولین از پاسخگویی+جزئیات مفقودی شناور لایروب در شیلات گلستان/ آقای استاندار! بی خیال بیت المال,این متهمین کلان را مجددا مورد حمایت و تشویق قرار دهید!!/ متهمین فساد کلان شیلات گلستان از ریزترین و کوچکترین اموال و منافع بیت المال هم نگذشته +سند افغانستان بار دیگر زخمی تروریسم کور شد/ امشب ‎ایران، ‎داغدار است راکت 900؛ مرسدس بنز 515 هزار دلاری فقط 10 دستگاه! (+فیلم و عکس) هشدار معاون دادستان به وزیر صمت+سند جزئیات و نکات مهم از نامه تهدیدآمیز حجاریان به پسر شجریان سخنان بدون واسطه "نسرین ستوده" و "کایلی مور گیلبرت" با مسئولان قضایی انتقاد صریح رهبر انقلاب به اقدام برخی ها در برخورد با دولت و رئیس جمهور/ دستور امروز رهبر انقلاب خطاب به دولت برای رسیدگی به بیکارشدگان در اثر کرونا / برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود مثبت شدن نتیجه آزمایش کرونا همسر و دختر محمود واعظی،/ رییس دفتر رییس جمهوربه قرنطینه رفت فیلم ,عکس و جزئیات کامل ماجرای درگیری دختر آبادانی با حراست پالایشگاه آبادان این یکی از سیاه‌ترین عکس تاریخ ایران است/ هجوم مردم ایران بطرف روده کثیف گوسفند+جزئیات فیلم و متن سخنرانی انقلابی و آتشین سارا فلاحی نماینده مردم ایلام در مجلس تماس تلفنی آیت الله رئییسی با خانواده شهید آمر به معروف و نهی از منکر محمد محمدی+جزئیات هشدار! وارد حاشیه سازی باچاشنی عملیات روانی دولت ناکارآمد و بی دبیر و مافیای ثروت و قدرت غربگرای شیخ حسن نشوید!!! رای متهمان پرونده معروف به انفجار سراتو گلشهر گرگان صادر شد نگاه به خارج داشتن یکی از علل نداشتن بصیرت است/نتیجه خیانت حیله گران و یارانشان علت پذیرفتن حکمیت اجباری از سوی حضرت امیر و صلح امام حسن مجتبی ع بود+گزارش تصویری آیا روحانی استیضاح خواهد شد؟/ آیا اگر روحانی استیضاح شود کشور دچار آشوب و هرج و مرج می شود؟/ استیضاح روحانی از استیضاح بنی صدر سخت تر و دردناک تر نیست پیام سردار سلیمانی در پی شهادت آمر به معروف بسیجی محمد محمدی توسط اراذل و اوباش در محله تهرانپارس برای اصلاح مسیرهای منجر به فساد نباید منتظر تغییر یا تصویب قوانین تازه بود پلیس خسته و دستگاه قضایی تماشاچی!!! لحظه ای خدمت به مردم را متوقف نخواهیم کرد/همچنان در خدمت مردم آسیب دیده از سیل خواهیم بود آسیب شناسی دادگاه های ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی علی اصغر پیوندی، رئیس سابق هلال احمر در دولت روحانی محکوم شد/ ریاست هلال احمر، توسط سازمان اطلاعات سپاه دستگیر و بازداشت شده بودجزئیات و عکس فرار رئیس جمهور از برگزاری تعطیلی جلسه سران قوا توسط/ بی تفاوتی روحانی نسبت به مشکلات شدید اقتصادی مردم جزئیات انتقاد شدیداللحن «رحیم‌پور ازغدی» از حسن روحانی برخورد گلوله جنگی به یک واحد مسکونی در روستای اوزان، بخش منجوان خداآفرین سخنگوی وزارت بهداشت آمار مبتلایان و قربانیان کووید-۱۹ در ایران طی ۲۴ ساعت گذشته را اعلام کرد+جزئیات زمان مناسبی برای استیضاح رییس جمهور نیست 33درصد دانش آموزان گرگانی از آموزش حضوری استفاده می کنند استیضاح روحانی در شرایط فعلی تبعات مناسبی ندارد بازداشت تعدادی از کارکنان شهرداری شهادت مظلومانه محمد محمدی بسیجی آمر به معروف توسط در حمله اراذل و اوباش+فیلم ناراحتی وزیر بهداشت به اوج رسید" طرف ماسک نمی‌زند می‌گوید من قبول ندارم!/ کدامیک از پروازها منطبق با پروتکل است/ یک اتوبوس به ناوگان اضافه نشد/ گفتیم جاده ببندید، جاده‌ها بسته شد؟/ چند نفر به خاطر ماسک نزدن جریمه شدند؟/ فقط ما باید انتهای این رودخانه جنازه جمع کنیم؟/ کجای دنیا وزیر بهداشت التماس می‌کند؟/ چه کسی باید مشکلات را حل کند/ اگر قرار شود عدم توفیق را به پای ما بنویسند دهان من باز خواهد شد کواکبیان: هرچه می‌کشیم از دولت روحانی است/دولت با رئیس مجلس همکاری زیادی کرد، نه با اصلاح‌طلبان مجلس. اصلاح‌طلبان هم واقعاً نمی‌توانستند کاری انجام دهند. بسته خبری شماره یک - آخرین اخبار دادگستری استان گلستان قیمت نان تا پایان امسال افزایش نمی‌یابد برگزاری ۳ رویداد نمایشگاهی در استان گلستان با مجوز ستاد کرونا/ بازدید عمومی نداریم دستور ویژه رئیس دستگاه قضا برای بهبود خدمات دفاتر قضایی بازتاب جهانی افزایش جان باختگان کرونا در ایران +جزئیات مومو کیست؟/ماجرای «مومو» و فوت مانی پور حامدی پسربچه اهوازی به کجا رسید؟ | این زن ترسناک قاتل پسر ۱۱ ساله بود؟ ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد امامی و ۳۳ متهم دیگر+گزارش تصویری موضوع سند امنیت قضائی، حق الناس است/ اجرای سند امنیت قضائی، نیازمند عزم و اراده جدی هستیم پنج قلوهای مشهدی در آستانه پنج سالگی +عکس انتصاب ۷ بخشدار و معاون عمرانی در شرق گلستان جزئیات ماچرای ۱۹ کامیون داروی قاچاق لیست بلند سلاح‌هایی که ایران می تواند بفروشد/ کسب درآمد از راه امنیت؛ نتیجه اقتدار‌ دفاعی‌ مجلس یک فوریت طرح حمایت از افشاکنندگان فساد را تصویب کرد