20 اردیبهشت 1401 اخبار روز اقتصادی - اخبار روز ،

جزئیات تصمیم آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهور ایران پیرامون نان سنتی، دارو و بنزین و بیمه سلامت و برخورد با فساد، گرانفروشی، کم‌فروشی و احتکارپرداخت بسته معشیدی

رئیس‌جمهور گفت: برای همه دهک هایی که دهک اول تا دهم شناخته می‌شود، سه دهک اول ۴۰۰ هزار تومان و دهک‌های چهارم به بعد ۳۰۰ هزار تومان ماهانه دریافت می‌کنند. جزئیات تصمیم آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهور ایران پیرامون نان سنتی، دارو و بنزین و بیمه سلامت و برخورد با فساد، گرانفروشی، کم‌فروشی و احتکارپرداخت بسته معشیدی

به گزارش پایگاه عدالت خواهان" آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی شامگاه دوشنبه در پنجمین گفتگوی زنده تلویزیونی خود با مردم با بیان اینکه اولین و مهمترین مساله دولت در شروع کار، داغدار شدن روزانه بیش از 700 خانوار در اثر شیوع کرونا بود، گفت: اولین دغدغه دولت در آن مقطع تامین واکسن، انجام واکسیناسیون و صیانت از جان مردم بود که به لطف خدا، با تلاش دولت و همکاری مردم در این زمینه موفق بودیم و امروز آمار فوتی‌های روزانه ناشی از کرونا از 700 نفر به 7 نفر رسیده است.

رئیس جمهور با اشاره به بازگشایی کسب و کارها و مراکز علمی و آموزشی پس از انجام واکسیناسیون موفق و موثر عمومی افزود: امروز علاوه بر تامین واکسن کافی از محل واردات، در داخل کشور نیز ظرفیت و توان بسیار بالایی برای تولید و حتی صادرات واکسن داریم که برای جمهوری اسلامی ایران مایه افتخار است.

رئیسی یکی دیگر از دغدغه‌های روزهای آغازین فعالیت دولت سیزدهم را نگرانی نسبت به ذخایر کالاهای اساسی عنوان کرد و اظهار داشت: با تلاش دولت در مدت کوتاهی نگرانی درباره ذخایر کالاهای اساسی نیز رفع شد. در روزهای ابتدایی فعالیت دولت همچنین نگرانی جدی درباره ذخایر ریالی و ارزی کشور وجود داشت و با تلاش‌ها و تدابیر اتخاذ شده این مشکل نیز رفع شد.

رئیس جمهور ادامه داد: امروز میزان فروش نفت کشور به دو برابر روزهای آغاز فعالیت دولت افزایش یافته و دیگر در این زمینه هم نگرانی نداریم. از سوی دیگر حجم تجارت خارجی کشور نیز به خصوص با کشورهای همسایه افزایش یافته و مجموع تجارت خارجی کشور به رقم 100 میلیارد دلار رسیده که در این زمینه نیز وضعیت کاملا متفاوت با قبل شده است.

آیت‌الله رئیسی کسری بودجه 450 هزار میلیارد تومانی سال 1400 را یکی دیگر از چالش‌های ماه‌های ابتدایی فعالیت دولت سیزدهم عنوان و تصریح کرد: با تلاش همکاران ما در دولت، بدون استقراض از بانک مرکزی یا خلق پول، با کسب درآمدهای جدید توانستیم این مشکل را نیز پشت سر بگذاریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه بسیاری از کارشناسان نگران روند فزاینده تورم در سال 1400 بودند، خاطرنشان کرد: بسیاری از اقتصاددانان معتقد بودند روند رو به رشد تورم در سال 1400 از 40 درصد به حداقل 60 درصد خواهد رسید، اما به لطف خدا و با تلاش‌ها و تدابیر اتخاذ شده این مشکل نیز مهار شده و نرخ تورم در پایان سال گذشته به 36 درصد کاهش یافت.

رئیسی چالش جدی دیگر پیش‌روی دولت را موضوع تخصیص ناعادلانه یارانه کالاهای اساسی از طریق توزیع ارز ترجیحی معرفی کرد و گفت: از همان نخستین روزهای آغاز فعالیت دولت، تقریبا همه اقتصاددانان و صاحب‌نظران به ما هشدار می‌دادند که باید برای این موضوع به عنوان یکی از مشکلات جدی کشور چاره‌اندیشی کنیم.

رئیس جمهور در پاسخ به این پرسش که برنامه دولت برای ارز ترجیحی چیست، گفت: تخصیص ارز ترجیحی که از سال 97 شروع شد، به کالاهای زیادی اختصاص پیدا کرد. اما از همان ابتدا معلوم بود که چند قیمتی بودن ارز مشکلات جدی برای کشور ایجاد می‌کند. مدت کوتاهی که گذشت، دولت قبل خودش متوجه به این قضیه شد لذا تلاش کرد که ارز ترجیحی را از کالاهای مختلفی حذف کند.

رئیسی افزود: نهایتاً اختصاص ارز ترجیحی به 7 کالای اساسی کاهش یافت که شاید اگر همان زمان که قیمت ارز حدود 11 تا 12 تومان بود تدبیری برای ساماندهی به اختصاص ارز ترجیحی می‌شد از الان خیلی کم‌هزینه‌تر بود.

آیت‌الله رئیسی تاکید کرد: اصولاً ارز ترجیحی تهدیدی برای تولید و افزایش دهنده واردات است و موجب کاهش بهره‌وری در اقتصاد، ایجاد رانت، فساد و تبعیض در کشور می‌شود که بسیاری از کارشناسان نسبت به این موضوع انذار داده بودند.

رئیس جمهور با اشاره به تجربه خود در زمان تصدی قوه قضائیه و روبرو شدن با حجم زیادی از پرونده‌های فساد در تخصیص ارز ترجیحی گفت: بسیاری در این پرونده‌ها یا پول گرفته بودند، یا واردات بی‌رویه کرده بودند، یا قرار بود کالاهای اساسی بیاورند،‌ اما کالای دیگری وارد کرده بودند، یا پول را گرفته بودند و در بازار به ارز آزاد تبدیل کرده بودند مثل پرونده حاج قربانعلی در مورد ماشین‌سازی تبریز که معروف است. اینها مشکلات جدی برای کشور ایجاد کرد.

آیت‌الله رئیسی با تاکید بر اینکه تخصیص ارز ترجیحی، تبعیض و فساد و رانت‌خواری ایجاد کرده بود، اظهار داشت: پرداخت ارز ترجیحی باید اصلاح  و فکری برای این قضیه می‌شد.

رئیس جمهور افزود: در همان آغاز بکار دولت سیزدهم 8 میلیارد دلاری که در قانون بودجه 1400 برای مصارف ارز ترجیحی اختصاص داده شده بود توسط دولت گذشته تمام شده بود، لذا نهایتاً به صورت لایحه دو فوریتی به مجلس اعلام کردیم، اگر بخواهیم تخصیص ارز ترجیحی را ادامه دهیم باید با اجازه قانون‌گذار باشد و اگر قرار است این ارز حذف شود، طبیعتاً باید آثار آن برای مردم جبران شود.

رئیسی خاطرنشان کرد: فوریت این لایحه در مجلس رأی نیاورد و باید تصمیم می‌گرفتیم که چه کنیم؟ تصمیم‌مان این شد که به نحوی این وضعیت را ادامه دهیم برای اینکه زیرساخت‌ها آماده نبود و باید این زیرساخت‌ها آماده می‌شد.

 رئیس جمهور با تاکید بر اینکه برای تصمیم در زمینه ادامه یا حذف ارز ترجیحی نیازمند «اجماع»، «اقناع‌سازی افکار عمومی» و «آماده سازی زیرساخت‌های کشور» بودیم، در پاسخ به این پرسش که چرا دولت سیزدهم در سال ابتدایی آغاز بکارش می‌خواهد زیر بار این ماجرا برود، گفت: برخی گفتند مانند دولت‌های دیگر که با این قضیه کنار آمدند شما هم کنار بیایید، اما شتاب‌زده و عجولانه عمل نمی‌کنیم و مدت‌هاست که این موضوع را در دستور کار داریم.

آیت‌الله رئیسی در مورد اقدامات کارشناسانه دولت برای ساماندهی به نحوه و محل اختصاص ارز ترجیحی گفت: این مسأله هم در دولت و هم در مجلس و هم در نشست‌های نخبگانی مفصل مطرح شده و ابعاد مختلف آن تبیین شده است. یکی از بحث‌انگیزترین مباحث در مجلس این مسأله بوده است. این موضوع همچنین در محافل اقتصادی و دانشگاهی هم مورد بررسی قرار گرفته و از مسایلی است که در رسانه‌ها نیز بسیار به آن پرداخته شده است.

رئیسی با بیان اینکه بسیاری معتقدند دولت کار سختی در این زمینه پیش‌رو دارد، تصریح کرد: دولت شأنی جز خدمتگزاری و نوکری مردم برای خودش قایل نیست. این مسأله به عنوان یک ضرورت برای اصلاح اقتصادی باید صورت گیرد و طبیعتاً نباید از تصمیم سخت فرار کرد و نسبت به آن وحشت‌زده شد. بحمدالله این موضوع به عنوان یک اصلاح اقتصادی مورد توجه دولت، مجلس و دستگاه قضایی است.

رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که قرار است در موضوع اصلاح نحوه و محل پرداخت یارانه کالاهای اساسی چه اتفاقی بیفتد؟ گفت: امروز همه بر اینکه مسأله ارز ترجیحی و 2 یا چند نرخی بودن ارز باید به نحوی حل شود، اتفاق‌نظر دارند، اما درباره زمان و روش اجرا اختلاف‌نظرهایی وجود دارد که اشکالی هم ندارد.

رئیسی با تاکید بر اینکه بالاخره در اجرا باید بر یک نقطه‌ای اتفاق نظر کرد، افزود: در بحث و بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که بهترین کار این است که به قانون عمل شود؛ قانون مجلس در این رابطه روشن است. قانون بودجه 1401 که مجلس تصویب کرده، دیگر ارز ترجیحی در نظر گرفته نشده است و به جای آن باید ارز نیمایی یا به نحوی ارز آزاد تخصیص داده شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه بر اساس قانون بودجه 1401 واردات کالاهای اساسی به جای ارز 4200 باید با ارز 23 هزار تومانی انجام شود، اظهار داشت: طبیعتاً این تغییر نرخ در بازار تأثیر می‌گذارد و البته نحوه جبران آن نیز در همین قانون پیش‌بینی شده است. لذا نکته مهم در این رابطه برای ما آن است که مطابق وعده و قرار دولت، مردم در جریان موضوع قرار گیرند که دولت چه اقدامی می‌خواهد انجام دهد.

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: پس نکته اول این شد که اقدام دولت مستند به قانون مصوب مجلس است و نکته مهم دیگر لزوم توجه به شرایط اقتصادی، جهانی و منطقه‌ای و قیمت کالاهای اساسی است. در این رابطه باید به نحوی تدبیر کنیم که اقدام ما حالت واکنشی و انفعالی نداشته باشد.

رئیس جمهور تصریح کرد: دولت در این رابطه، هم برنامه دارد و هم به نحوی کار از یک جایگاه و مبنای تخصصی برخوردار است. صاحبنظران و اقتصاددان‌ها نسبت به این مسأله نظر دارند و دولت هم در این قضیه غافل نبوده و با صاحبنظران اقتصادی، فعالان بازار و بخش‌های مرتبط نشست‌های مختلف داشته است که ‌بعضی از آنها از طریق رسانه‌ها منعکس شده و بعضی از این جلسات هم رسانه‌ای نشده است، اما همواره خودمان را به مشورت گرفتن از صاحبنظران پایبند دانسته‌ایم.

رئیسی خاطرنشان کرد: نمایندگان محترم مجلس با دغدغه‌مندی و دلسوزی در این رابطه بحث و تبادل نظر کردند که نتیجه آن قانون بودجه 1401 است. حالا نکته‌ای که مطرح است این است که دولت در این رابطه چه می‌خواهد بکند. باید قانون را اجرا کنیم و تلاش کنیم که به مردم و به ویژه نیازمندان و قشر ضعیف جامعه به هیچ عنوان فشاری وارد نشود و اینها مشکلی از جهت معیشتی پیدا نکنند.

رئیس جمهور تاکید کرد: این همان نکته‌ای است که جنابعالی در آغاز گفتگو تحت عنوان «جان و نان مردم» مطرح کردید و به عنوان نکته‌ای مهم دغدغه مشترک مجلس و دولت و همه دستگاه‌ها است.

آیت‌الله رئیسی در پاسخ به سوال مجری درباره جزئیات طرح اصلاح نحوه و محل پرداخت یارانه کالاهای اساسی گفت: این یارانه تا امروز در زنجیره تامین و توزیع به واردکننده پرداخت می‌شد که مشکلاتی ایجاد کرد و همه به این مشکلات واقف هستند. در این طرح یارانه باید به آخر زنجیره یعنی مصرف‌کننده پرداخت شود تا او خودش سفره‌اش را مدیریت کند.

رئیس جمهور افزود: در واقع به جای عنوان حذف ارز ترجیحی باید بگوییم این طرح نوعی مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه کالاهای اساسی است و نه حذف.

رئیس جمهور در مورد اینکه با اجرای طرح کمک معیشتی قرار است به هر فرد چه میزان پرداختی صورت گیرد، خاطر نشان کرد: سازمان برنامه و بودجه این موضع را کارشناسی کرده و پیشنهادی که داده این است که به 3 دهک اول، نفری 400 هزار تومان یعنی یک خانواده 5 نفره، 2 میلیون تومان در ماه و به دهک‌های چهارم به بعد هم 300 هزار تومان به ازای هر نفر پرداخت خواهد شد.

رئیسی تاکید کرد: در این طرح همه مردم بدون استثناء از یارانه نان و دارو برخوردار هستند و به هیچ عنوان قیمت نان، دارو و بنزین افزایش پیدا نمی‌کند.

رئیس جمهور در پاسخ به این پرسش که آیا اصلاح نحوه و محل پرداخت یارانه کالاهای اساسی در نرخ نان تغییر ایجاد می‌کند؟ گفت: نان سنتی با قیمت سابق به دست همه مردم خواهد رسید. دارو در پوشش بیمه‌ای می‌رود و قیمت آن هم تغییر نمی‌کند و زیرساخت‌های اینکار نیز تکمیل و آماده می‌شود.

رئیسی در تشریح نحوه پرداخت ارز ترجیحی به دارو افزود: یارانه‌ای که الان واردکنندگان این بخش دریافت می‌کنند، به بیمه‌ها پرداخت می‌شود و بیمه‌ها دارو را با قیمتی که الان وجود دارد به دست مردم می‌رسانند.

آیت الله رئیسی با تاکید مجدد بر اینکه با اجرای طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه کالاهای اساسی تغییری در قیمت نان سنتی، دارو و بنزین نخواهیم داشت، خاطرنشان کرد: تا زمانی که زیرساخت‌های فنی برای کالا برگ الکترونیک آماده شود که احتمالا یک یا دو ماه باشد، کمک معیشتی به صورت نقدی پرداخت خواهد شد و هر وقت کالا برگ الکترونیک آماده شد، تناسب میزانی که به عنوان کمک معیشتی پرداخت می‌شود، کاملاً با مردم در میان گذاشته خواهد شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: عنوان این اقدام حمایت معیشتی است چرا که در ابتدای سال یک تغییر قیمتی در برخی از کالاهای اساسی وجود دارد که باید در قبال آن از مردم حمایت شود.

رئیسی اظهار داشت: فعلاً برنامه‌ریزی شده که برای 2 ماه آینده بدین شکل حمایت صورت گیرد و سپس طبق برنامه دولت تبدیل به کالابرگ الکترونیک شود. کالا برگ الکترونیک، برابر قانون و به عدالت نزدیک‌تر است و توانایی تبدیل شدن به گرانی را ندارد تا در این میدان مردم تنها نمانند و مشکلی خصوصاً برای خانواد‌ه‌های نیازمند نخواهد بود.

آیت الله رئیسی در مورد زمان پرداخت کمک‌های معیشتی به مردم گفت: ما دولت صادق‌الوعدی هستیم و به آنچه که گفتیم عمل خواهد شد و حتماً قبل از اینکه قیمت‌ها افزایش یابد این کمک معیشتی پرداخت می‌شود. منتها در نحوه برداشت آن طبیعتاً اگر 2 ماه در حساب‌شان قرار بگیرد، ماه اول امکان پرداخت‌اش است و ماه دوم زمانی که برسد طبیعتاً امکان برداشت‌اش هست. این اعتبار در حساب مردم قرار داده می‌شود و بعداً دولت و ستاد تنظیم بازار اعلام می‌کنند که چه زمانی و چگونه امکان برداشت خواهد داشت.

رئیسی افزود: نحوه و زمان برداشت این اعتبار و نیز نحوه تنظیم قیمت کالاها با ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده است. ممکن است اعتراضات و شکایاتی نسبت به دسته‌بندی افراد در دهک‌های مختلف باشد، لذا این امکان دیده شده است که اعتراضات در این زمینه مورد بررسی قرار گیرد. هرگونه اعتراض یا شکایتی چه در دهک‌ها و چه در ارتباط با حذف نام افراد از سامانه‌ها سریعا از سوی وزارت رفاه مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که آیا یارانه جدید جدای از یارانه‌هایی است که پیش از این برای افراد واریز می‌شد؟ گفت: عنوان مبالغ واریزی جدید به حساب افراد، کمک معیشتی برای حمایت از مردم است تا در این گرانی‌ها مشکلی برایشان ایجاد نشود. البته برابر پیش‌بینی‌ها در مدت 2 ماه این روش به کالابرگ الکترونیکی تغییر خواهد یافت. اگر در این مدت احیاناً به هر دلیلی مشکلی یا اخلالی پیش بیاید، حتماً مسئولین مربوطه یا بنده خودم آن را با مردم در میان می‌گذاریم که مردم در جریان نحوه کار قرار بگیرند تا بتوانند زندگی‌شان را با این کمک معیشتی که به آنها داده می‌شود و قیمت کالاها تنظیم کنند.

رئیسی افزود: از سوی دیگر اینگونه نیست که بازار رها شود و هر کسی در هر جایی هر کالایی را بتواند با هر قیمتی بفروشد. به هیچ عنوان این اجازه داده نخواهد شد. سازمان حمایت از مصرف‌کننده موظف است قیمت کالاها را اعلام کند و بخش‌های نظارتی به طور جدی بر این رویه نظارت خواهند داشت.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه موفقیت‌های دولت در عرصه‌هایی نظیر واکسیناسیون عمومی، بازگشایی مراکز آموزشی و توفیقات دیگر همه در پرتو مشارکت و همراهی مردم بوده است، اظهار داشت: یقین دارم که در این قضیه هم اگر مشارکت همه مردم را به همراه داشته باشیم، حتماً دولت موفق خواهد شد.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه برخی ما را نصیحت کردند که چرا در سال اول خودتان را در معرض حرف و حدیث قرار می‌دهید، تصریح کرد: من از همه اهل فن و دلسوزان می‌پرسم که چه کنیم! وقتی به مشکلی بر می‌خوریم آیا باید مشکل را حل کنیم یا از آن عبور کنیم و بگذاریم مردم در این مشکلات بسوزند و بسازند! راه چیست؟

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد، برای آنکه اسم و رسم‌مان در میان مردم بماند و یک وقتی کسی به ما نگوید که بالای چشم‌تان ابروست، مردم در مواجهه با مشکلات‌شان در عرصه جان و نان و سفره و اقتصادشان بلاتکلیف بمانند. بنده طلبه خدمتگزار شأنی جز خدمتگزاری ندارم.

رئیسی ادامه داد: امروز یارانه‌ها جلوی چشم مردم هدر می‌رود، جلوی چشم مردم در این زمینه فساد رخ می‌دهد و تبعیض اتفاق می‌افتد؛ آیا باید بگذاریم این مسایل باقی بماند! چه کسی قرار است این مسائل را حل کند! دولت در این رابطه خود را مسئول می‌داند. مسئولیت‌پذیری یکی از تعهدات بسیار مهم این دولت است.

رئیس جمهور با بیان اینکه بنده از جایگاه ریاست قوه قضائیه که جایگاه مطالبه‌گری است امروز به جایگاه پاسخگویی آمده‌ام، گفت: بنده با علم و اطلاع و آگاهی از شرایط دولت و خزانه و نیز وضعیت جان و مال و سفره مردم به این میدان پا گذاشتم و می‌دانستم که برای اصلاح اوضاع باید تصمیماتی بگیریم که ممکن است مشکل باشد و حتی لازم باشد آبرویم را بگذارم تا معیشت مردم مورد چپاول رانت‌خواران و مفسدین قرار نگیرد.

آیت‌الله رئیسی با تاکید بر اینکه برای بهبود معیشت مردم هر کاری لازم باشد انجام می‌دهیم، افزود: البته از انتقادات استقبال می‌کنیم. یقین دارم همه از سر دلسوزی انتقاد می‌کنند. چندی قبل با یکی از منتقدین دولت مواجه شدم و ضمن تشکر از انتقادات صادقانه و دلسوزانه‌اش از او پرسیدم که شما برای مواجهه با وضعیت موجود چه پیشنهادی دارید. وضعیت را برایش تشریح کردم و از او هم خواستم راهکار ارائه دهد.

رئیس جمهور اظهار داشت: امروز دولت می‌خواهد تکالیف و الزامات قانون بودجه 1401 را اجرا کند. باید مثل بعضی از دولت‌ها بگوییم بگذارید زمان بگذرد تا ببینیم چه می‌شود و قانون را مشمول مرور زمان کنیم! که این کار را نخواهیم کرد. مردم و نخبگان در این رابطه از ما مطالبه دارند که مسایل اقتصادی را با نگاه اصلاح‌گری به پیش ببریم و ما در این رابطه مصمم هستیم.

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: دولت در این رابطه هم مطالعه لازم را انجام داده و هم با برنامه وارد شده است که ان‌شاء الله بتواند مشکلات اقتصادی را اصلاح کند. این اول راه است و به مردم عزیز بگویم اگر مسأله ارز ترجیحی حل شود، این آخر کار نیست، بلکه اول کار است.

رئیس جمهور با اشاره به هدف‌گذاری‌های انجام شده برای رشد اقتصادی 8، افزایش سرمایه‌گذاری و افزایش بهره‌وری خاطرنشان کرد: رشد اقتصادی همینطور حاصل نمی‌شود. باید هم افزایش سرمایه‌گذاری و هم افزایش بهره‌وری در کشور اتفاق بیفتد. از همه صاحبنظران اقتصادی، مردم، دانشگاه‌ها، حوزه‌ها و همه دغدغه‌مندان زندگی مردم می‌خواهم که دولت را در این رابطه مساعدت کنند.

رئیسی گفت: بحمدالله امروز مجلس و دستگاه‌های مختلف با دولت همراه هستند و عزیزان دغدغه دارند و مثل ما دغدغه‌شان مشکل مردم است. این نگاه اجماعی در مردم وجود دارد. انشاءالله در تبیین موضوع هم رسانه ملی و هم رسانه‌های دیگر در جهت اقناع‌سازی و تبیین مساله تلاش کنند.

رئیس جمهور تاکید کرد: اصلا نمی‌خواهیم مساله برای مردم مبهم باشد بلکه تمام مسائل باید با مردم به نحو اقناعی تبیین شود. بنده از همه عزیزانی که درباره این مساله بحث می‌کنند تشکر می‌کنم. اشکالی ندارد نقد هم نسبت به دولت داشته باشند. این در جهت تقویت کار دولت است، اما انتظار این است که همواره همگان در این قضیه همکاری و مشارکت را داشته باشند تا بتوانیم از این مرحله با موفقیت عبور کنیم.

رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: آنچه به عنوان یارانه نان در این طرح وجود دارد در مبالغ کمک معیشتی به مردم دیده نشده و به نوعی رقم جدایی است که به مردم داده می‌شود. تلاش می‌شود با ایجاد زیرساخت‌ها، نان سنتی با قیمت فعلی در اختیار مردم قرار گیرد و افزایش بهای آرد آن به نحوی به فروشندگان پرداخت شود. با محاسبه‌ای که انجام می‌شود خریدار همچنان مبلغ فعلی نان سنتی را پرداخت می‌کند، اما مبلغی که فروشنده دریافت می‌کند از محل طرح اصلاح محل و نحوه پرداخت یارانه‌ها به آن‌ها پرداخت خواهد شد.

رئیسی در مورد طرح دیگر دولت برای رایگان شدن بیمه سلامت، گفت: یکی از آرزوهایی که همواره هم دولت‌ها هم مردم عزیز ما داشتند بیمه همگانی بوده است. امروز بحمدالله می‌توانیم بگوئیم که با این 5 میلیون نفری که تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند، حقیقتا یک جهش جدی در نظام بیمه‌ای کشور انجام شد. بعضی‌ها تعبیر انقلاب در این رابطه می‌کنند اما می‌خواهم بگویم حداقل این است که جهش جدی در بیمه سلامت انجام شد.

رئیس جمهور تاکید کرد: به سمتی پیش‌ می‌رویم که هیچ ایرانی نباشد که بیمه نداشته باشد و همه تحت پوشش بیمه باشند و همین امروز هم اگر کسی روی تخت بیمارستان قرار گرفته و بیمه نیست همانجا او را بیمه کنند، یعنی به هیچ عنوان کسی نباشد که بیمه نشده باشد.

آیت الله رئیسی در این‌باره افزود: همه ما به نحوی با مشکل پیدا کردن داروهای کمیاب مواجه شده‌ایم یا بعضا خودم با عزیزانی مواجه شدم که برای تامین داروهای کمیاب با هزینه‌های گزاف روبرو شده‌اند که تامین این هزینه نیز برای خانواده‌ها امکان پذیز نیست، اما امروز بودجه این طرح از سوی دولت تامین و وزارت بهداشت اعلام کرده که این موضوع انجام شده است.

رئیس جمهور با اشاره به اقدامات دولت برای کمک به نان و جان مردم، گفت: امیدواریم با کمک معیشتی که به مردم عزیزمان داده می‌شود دیگر احساس سختی در معیشت نکنند. برای ما مهم آن است که مردم احساس سختی نکنند و با مساعدت و مشارکت همه اصناف، تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها بازار توسط خودشان کنترل شود تا گرانی اتفاق نیفتد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه مردم بدانند ساختارها اصلاح می‌شوند تا شاهد فساد نباشیم، تاکید کرد: در قوه قضاییه با مفسدان اقتصادی برخورد کردیم و در دولت هم ساختارها و بسترهای فساد را اصلاح می‌کنیم. در دولت به دنبال حذف بسترهای فسادزا هستیم. باید یک وقتی با مردم صحبت کنم که چه اصلاحاتی ظرف این مدت انجام شده است و چه اصلاحاتی در پیش است. اینها اصلاح ساختارهایی است که می‌تواند ریشه فساد را بِکند و هیچ تردیدی در برخورد با فساد، گرانفروشی، کم‌فروشی و احتکار نداریم.

رئیس جمهور با اشاره به لزوم هماهنگی تمام دستگاه‌ها و نهادها برای مبارزه با فساد، گفت: هیچ بخشی اجازه ندهند کوچکترین اجحافی نسبت به مردم انجام شود. تمام همت ما این است که در خدمت مردم و خدمتگزار مردم باشیم و همه این اقدامات برای همین است؛ دولت با تصمیم جدی در این رابطه وارد میدان شده است.


به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
حمله دوماه اغتشاشگران به هویت انقلاب اسلامی/ چرا مسجد و بسیجی‌ها هدف دشمن هستند؟ هک گوشی و ایمیل مسیح علینژاد مزدور اجنبی ها توسط گروه هکری «عدل علی»+عکس ویدئو / لحظه به لحظه با تروریست شاهچراغ؛ از حرکت به سمت حرم تا دستگیری در جلسه با سران اهل سنت بعد از حوادث 8 مهرماه زاهدان چه گذشت؟ اشرف بروجردی فعال اصلاح‌طلب و جاده صاف دشمنان اسلام و انقلاب: اغتشاشگران از خانواده شهدا و انقلابی بودند! حسین یکتا: در گردنه‌های نفس‌گیر جنگ حق و باطل قرار داریم/ دهه هشتادی‌ها معجزه انقلاب خواهند شد درگذشت رضا روستا آزاد رئیس ساسبق دانشگاه صنعتی شریف+علت مرگ بانک مرکزی در راستای مدیریت بازار ارز، شفاف‌سازی و تعامل سازنده با بازیگران بازار را در دستور کار قرار داد جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام در نظام جمهوری اسلامی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب جزئیات اتفاقات رخ داده روز گذشته در پتروشیمی عسلویه عکس/ مهسا امینی بیمار بود و دارو مصرف می‌کرد/ هیچ‌گاه نگفته‌ام که مهسا مریض نبوده است/نظر پزشکی قانونی فصل‌الخطاب است/ دستگاه قضایی با عوامل انتشار دهنده شایعات درباره مرگ مهسا برخورد کند/ به دنبال سیاسی کردن پرونده مهسا نیستیم! گزارش میدانی از تجمعات امروز شنبه 16 مهرماه اکثر شهرها و مناطق کشور/ اغتشاشات سنندج با یک کشته سازی/ در اغتشاشات آبان ۹۸ هم حدود ۵۰ نفر از مردم با اسلحه غیر سازمانی کشته شدند. قدردانی روسای سه قوه همچنین از خدمات و مجاهدت‌های شبانه‌روزی حافظان امنیت جایگزین این نظام جمهوری اسلامی اگر خدای نکرده سرنگون شود چیست؟! باید صف اغتشاشگران و جاسوسان از سایرین مشخص شود/به سرعت جلوی اغتشاشگران و عوامل بیگانه نقش‌آفرین در اغتشاشات اعم از گروهک‌ها و جاسوسان را بگیریم برخی از این افرادی که به خیابان می‌آیند، از بازمانده‌های عناصر ضربه خورده از جمهوری اسلامی همچون منافقان، تجزیه‌طلبان، سلطنت‌طلبان و خانواده‌های ساواکی‌های منفور هستند مسئولان هماهنگی اغتشاشات اخیر در ایران کیست؟عکس جایی برای اعتراض می‌خواهم! +عکس سخنان مهم سید حسن نلبنان صرالله، دبیرکل حزب‌الله در مورد ایران/ حاکم حقیقی ایران امام مهدی است (عج) است/ایران کشوری مقتدری و با عزتی است/ اگر کشوری به نام ایران نبود، کشورهای منطقه در وضعیت نامشخصی بودند/ به دلیل مرگ مبهم خانم مهسا امینی، کشورهای غربی غوغا به راه نداخته‌اند شهادت بسیجی اهل سنت در حادثه تروریستی زاهدان/ تعداد شهدا به 4 نفر افزایش یافت فرمانده کل سپاه با تایید شهادت چهار تن از پاسداران و بسیجیان حریم امنیت: انتقام از خون شهدای سپاه و بسیج را در دستور کار خود می دانیم جراحی مغز مهسا امینی در بیمارستان میلاد تهران/ نتایج کمیته حقیقت‌یاب درباره دلیل فوت مهسا امینی فیلم/ انتشار برای اولین بار؛ قربانیان مصی…! محمد خاتمی؛ آرام و صلح جو یا بانی و شریک اغتشاشات/ تصویری که می‌سازند تصویری که واقعی است عملیات موفق دستگاه‌های اطلاعاتی ایران در شناسایی و دستگیری ده‌ها نفر از جاسوسان حوادث روزهای اخیر در برخی نقاط کشور، پوسته آشکار و محسوس و لایه‌های پنهان متعددی در پشت صحنه‌های خود داشت جزئیات تیراندازی افراد ناشناس از خیابان رازی در نزدیکی یک مسجد اهل سنت و کلانتری ۱۶ زاهدان/ ۲ تن کشته و چندین نفر زخمی شدند قابل توجه هموطنان عزیز میهن پرست , و کسانیکه دلتان برای ایران اسلامی می طپد مریم رجوی جنایتکار خود را رئیس‌جمهور منتخب اغتشاشگران خواند خوشحالی برخی مدعیان اصلاحات از این آشوب ها و ابراز ناراحتی از پایان آن اگر فتنه 88 را به راحتی رها نکرده بودیم این‌ها جرأت نمی‌کردند این‌گونه دوباره به عرصه بیایند دستگیری یکی دیگر از عاملین اپوزیسیون‌های خارج نشین و شبکه سعودی اینترنشنال در اغتشاشات اخیر توسط سازمان اطلاعات سپاه زنجان هم‌صدایی چهره‌های مشهور با دشمن و تحریک به اغتشاش بی‌پاسخ نمی‌ماند/ سناریوی قهرمان سازی با طعم فریب/ وطن‌فروشان محاکمه می‌شوند+عکس چرا مطهری درمان اغتشاشات امروز ماست؟! دستگیری یک شبکه 50 نفره سازمان یافته محرک اغتشاشات توسط نیروهای اطلاعات سپاه استان قم منوتو توییت طنز یک کاربر را به عنوان توییت خداحافظی بازیکن تیم ملی منتشر کرد راه‌اندازی اغتشاشات کور و بی‌هدف، به بهانه دروغین دفاع از حقوق زنان، اما در عمل تجزیه‌طلبی، توهین به نوامیس مردم، هتک حرمت مقدسات و ارزش‌های اسلامی افشای اسناد جدید از همکاری کومله با دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران/ مصداق آیهٔ شریفهٔ "أَشِدَّاءُ عَلَی الْکفَّار"نیروهای امنیتی با گروهک محارب برخورد نمایند+عکس یک شب همراهی با دختر و پسرهای جوان و نوجوان اغتشاشگر/ بازی گیمرهای خشن در پازل لیدرهای موتورسوار آخرین وضعیت برخورد پلیس با اغتشاشگران /شناسایی عوامل اصلی آشوب و هتک حرمت به حجاب زنان و مقدسات از بستن صفحه توییتر ترامپ تا رفع تحریم اینترنت برای اغتشاش‌گران ایران افشاگری آخرین دریافتی دستمزد نجومی مهران مدیری بعد از مرگ مهسا امینی صدور کیفرخواست پرونده قاتل شهید سراوانی محسنی اژه‌ای: مشوقان و پشتیبان‌های اغتشاشگران مجرمند واگذاری ۷۰۰ هکتار اراضی کشاورزی به استاندار اسبق گلستان/ انتقاد شدید نماینده گنبد کاووس از سوء مدیریت و ناکارآمدی مدیریت جهاد کشاورزی استان گلستان فیلم/ وقتی اراذل خارج نشین به جان هم می افتند! دستگیری سردسته‌های اغتشاشگران +عکس عزاداران آل الله به پاخاستند/ جوشش یاران رسول الله زیر باران و آفتاب علیه اغتشاشگران زمینه‌سازی سینماگران برای خلع سلاح نیروهای امنیتی/ «تفنگت را زمین بگذار ۲» با مقاصد امنیتی منتشر شد «زن، زندگی و آزادی»شعاری که بعد از آشوب‌های ناشی از فوت خانم مهسا امینی در کشور شنیده می‌شود