28 فروردین 1400 اخبار بین المللی سیاسی - اخبار بین المللی ،

حمله به کشتی اسرائیلی و انهدام پایگاه‌ موساد در عراق پاسخ نطنز بود؟

درحالی که چند روز بیشتر از خرابکاری موساد در حادثه تاسیسات نطنز نمی‌گذرد، دو خبر درباره اسرائیلی‌ها توجهات را به خود جلب می‌کند، هدف قرار گرفتن یک کشتی اسرائیلی در نزدیکی امارات و دیگری حمله به پایگاه اطلاعاتی موساد در شمال عراق.  حمله به کشتی اسرائیلی و انهدام پایگاه‌ موساد در عراق پاسخ نطنز بود؟

به گزارش پایگاه  عدالت خواهان ایران" امیر قشقایی، بامداد یک‌شنبه ۲۲ فروردین حادثه‌ای در بخشی از شبکه توزیع برق تاسیسات غنی‌سازی نطنز رخ می‌دهد. این اتفاق درحالی افتاد که یک روز قبل، علی اکبر صالحی، رئیس‌ سازمان انرژی اتمی تاکید کرده بود که: «سالن مونتاژ سانتریفیوژ ما را دشمن چند ماه پیش منفجر کرد، ولی باز نایستادیم و سالنی را که جبران کننده سالن از دست رفته است به صورت موقت برپا کردیم.»

اسرائیل خراب‌کار شماره یک منطقه

چند ساعت بعد از حادثه نطنز رسانه‌های اسرائیلی این خرابکاری را یک حمله سایبری منتصب به موساد دانستند. این از معدود دفعاتی بود که اسرائیل رسماً و خیلی زود مسئولیت خرابکاری در ایران را برعهده می‌گیرد. همچنین روزنامه «نیویورک‌ تایمز»، شامگاه یکشنبه، به نقل از منابع اطلاعاتی، تاکید کرد که اسرائیل در وقوع انفجار سحرگاه یکشنبه در تاسیسات هسته‌ای نطنز در ایران نقش داشته است. چندی بعد علی اکبر صالحی این اتفاق را یک خرابکاری توسط دشمن و نوعی تروریسم هسته‌ای می‌خواند و درنهایت تمامی مقامات و رسانه‌ها تأیید می‌کنند اسرائیل عامل اصلی اتفاقی بود که می‌توانست به حادثه‌ای فجیع بیانجامد.

حمله به کشتی اسرائیلی و پایگاه‌ موساد در شمال عراق


البته رسانه‌های آمریکایی و اسرائیلی سعی کردند تا ابعاد حادثه نطنز را بسیار بزرگ‌تر و خرابکارانه‌تر از چیزی که رخ داد اعلام کنند اما تنها چند روز بعد از این اتفاق خبر غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران توجهات جهانی را به خود جلب می‌کند. عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران و مذاکره‌کننده هسته‌ای ارشد ایران روز سه‌شنبه در نامه‌ای به مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران غنی‌سازی 60 درصدی را آغاز می‌کند. عراقچی همچنین گفت که «هزار سانتریفیوژ دیگر با 50 درصد ظرفیت بیشتر به ماشین‌های موجود در نطنز، علاوه بر جایگزینی ماشین‌های صدمه دیده، اضافه می‌شود.»

غنی‌سازی ۶۰ درصد، پاسخ هسته‌ای ایران به دشمنان

غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران درحالی آغاز به کار کرد که سعید خطیب‌زاده اعلام کرده بود که انتقام حادثه نطنز را  از اسرائیلی‌ها خواهیم گرفت. خطیب‌زاده دراین باره گفته‌بود: اتفاق ناگواری که در نطنز افتاد و بارها هم رژیم صهیونیستی از قبل می‌گفتتند و این روزها هم شنیده می‌شود که رژیم صهیونیستی پشت این حادثه بوده است. البته خوشحالم که هیچ آسیب انسانی و محیط زیستی رخ نداده است اما این یک جنایت علیه بشریت است.
وی با بیان اینکه اگر هدف این بوده که توان ایران تضعیف شود، بنظرم این اتفاق نیفتاده است، گفت: ماشین‌هایی که از مدار خارج شده، IR۱ بوده است. رژیم صهیونیستی با این اقدام تلاش کرد که از مردم ایران انتقام صبرشان را بگیرد. پاسخ ایران انتقام از رژیم صهیونیستی در زمان خود خواهد بود.
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشور نیز اعلام کرده بود که صهیونیست‌ها پاسخ خود را در پیشرفت‌های بیشتر هسته‌ای خواهند گرفت.
واکنش آمریکایی در نوع خود نسبت به غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران جالب بود. سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سؤالی درباره آغاز غنی‌سازی 60 درصدی در ایران اظهار داشت: «ابتدا باید بگویم که ما اعلامیه تحریک‌آمیز ایران مبنی بر تصمیم این کشور برای آغاز غنی‌سازی اورانیوم تا سطح 60 درصد را جدی می‌گیریم و معتقدیم که کشورهای 1+5 باید به اتفاق یکدیگر این اقدام را محکوم کنند.»
وی ادامه داد: «ما انتظار نداریم که تغییری در گفتگوهایی که قرار است این هفته ادامه پیدا کند، رخ دهد. قطعاً ما از این اتفاق [آغاز غنی‌سازی 60 درصدی در ایران] نگرانیم، اما انتظار داریم که گفتگوها در وین از سرگرفته شود.»
فرانسه نیز شامگاه سه‌شنبه اعلام ایران برای آغاز غنی سازی 60 درصد را محکوم کرد.
کاخ الیزه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پاریس اعلام ایران درباره آغاز غنی‌سازی 60 درصد را تحولی جدی دانسته که نیازمند واکنشی هماهنگ شده از سوی کشورهای مشارکت کننده در مذاکرات هسته‌ای است.
امریکا و فرانسه درحالی غنی‌سازی ۶۰ درصدی را محکوم کردند که هیچ‌کدام حادثه تروریستی نطنز را نه‌تنها محکوم نکردند بلکه هیچ واکنشی نیز نسبت به آن از خود نشان نداده بودند و آمریکا تنها اعلام کرده بود نقشی در این حادثه نداشته است.

کشتی اسرائیلی، هدف موشک‌های بالستیک

تنها چند روز بعد از خرابکاری موساد در تاسیسات نطنز رسانه‌های اسرائیلی از هدف قرارگرفتن یک کشتی تجاری اسرائیلی در نزدیکی امارات خبر دادند. کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل، موشکی که کشتی مورد نظر را مورد حمله قرارداده، ایرانی خواند و آن را اقدامی انتقام‌جویانه دانست. این کانال در ادامه بیان کرد: حمله به کشتی اسرائیلی تلفات جانی نداشته است اما خسارات وارده قابل توجه است.

حمله به کشتی اسرائیلی و پایگاه‌ موساد در شمال عراق


این کشتی اکنون برای بررسی خسارت وارد شده به بنادر امارات متحده عربی منتقل می‌شود و علی‌رغم هدف قرار دادن کشتی، ایران ممکن است آخرین حرف خود را درباره عملیاتی که در نظر دارد نگفته باشد.
یک مقام بلند پایه اسرائیلی نیز ایران را به این حمله متهم کرد و گفت احتمالاً کشتی مورد اصابت موشک دور برد قرار گرفته است. این سومین کشتی متعلق به اسرائیل است که در دو ماه گذشته مورد حمله قرار می‌گیرد. رسانه‌های اسرائیلی گفته‌اند که این کشتی با نام «هایپریون ری»، متعلق به شرکت اسرائیلی «پی سی سی» بوده اما هیچ شهروند اسرائیلی در آن نبوده است. کشتی هایپریون همانند کشتی قبلی متعلق به رامی اونگر تاجر و دوست یوسی کوهن رئیس موساد است.
مقام‌های اسرائیلی تاکنون واکنشی رسمی به این حمله در خلیج فارس نشان نداده‌اند اما تلویزیون دولتی اسرائیل انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه گرفته است. البته دفعات پیش نیز در پی هدف قرارگرفتن کشتی‌های اسرائیلی، همواره ایران مقصر این حملات شناخته می‌شد اما هیچ‌گاه جمهوری اسلامی مسئولیت‌ حمله‌ها را نپذیرفت. در ادامه این اتفاق، نیویورک تایمز به نقل از یک مقام رژیم صهیونیستی می‌نویسد: برای کاهش تنش در منطقه قصد نداریم با حمله دیگری به یک کشتی ایرانی پاسخ حمله اخیر را دهیم.


در ماه‌های اخیر نیز گزارش‌های متعددی از حملات متقابل ایران و اسرائیل به کشتی‌های یکدیگر منتشر شده بود.
رسانه‌های اسرائیل و شبکه العربیه شامگاه ۱۷ فروردین از «حمله» عوامل ناشناس به یک فروند «کشتی سپاه پاسداران» در دریای سرخ، در نزدیکی سواحل یمن، خبر دادند. ایران این حمله را تایید کرد ولی خسارات وارده را جدی ندانست.
روز پنجم فروردین هم اعلام شد که ایران یک «حمله راکتی» به یک فروند کشتی باری اسرائیلی در دریای عرب انجام داده است ولی رسانه‌های اسرائیلی گفتند که این کشتی توانست به حرکت خود به سوی هند ادامه دهد.
یک ماه پیش از آن نیز یک کشتی باری متعلق به یک میلیاردر اسرائیلی در نزدیکی دریای عمان هدف قرار گرفت که پس از دو روز تعمیر در دوبی، به مقصد خود ادامه داد. نام ایران در آن حمله هم مطرح شده بود.

حمله به پایگاه موساد در شمال عراق

هدف قرارگرفتن کشتی اسرائیلی تنها خبر بد برای اسرائیل و موساد در روزهای گذشته نبود. در آخرین خبر منابع عراقی از حمله به مرکز اطلاعات و عملیات ویژه سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) در شمال عراق اطلاع دادند.
کانال «صابرین نیوز» و «مرکز الاعلام المقاوم» و همچنین شکبه العالم سه‌شنبه شب به نقل از منبعی امنیتی گزارش دادند که گروهی ناشناس اقدام به حمله به این مرکز متعلق به موساد کرده که در نتیجه آن شماری از «نیروهای اسرائیلی» کشته یا زخمی شده‌‌اند.
این منابع به جزئیات بیشتر در این باره اشاره‌ای نکرده‌اند ولی گفتند که جزئیات بیشتر این عملیات به‌زودی منتشر خواهد شد.

حمله به کشتی اسرائیلی و پایگاه‌ موساد در شمال عراق


فرمانده نظامی عالی‌رتبه عراقی نیز نسبت به اخبار مربوط به حمله به "مرکز اطلاعات اسرائیل وابسته به موساد در شمال عراق" واکنش نشان داد. این فرمانده در اظهاراتی به شبکه روسیا الیوم گفت: در مورد چنین چیزی اطلاعاتی نشنیده‌ایم، تا این لحظه چیزی برای تایید آن وجود ندارد. به نظر می‌رسد در انتقال این اطلاعات یک نکته نادرست وجود دارد.
به‌نظر می‌رسد اسرائیل فهمیده باشد که دیگر زمان بزن و در رو تمام شده است و درصورت خرابکاری در منطقه ، قطعاً پاسخی درخور اقدام خود دریافت خواهد کرد. حال این پاسخ می‌تواند با غنی‌سازی ۶۰ درصد باشد، می‌تواند با هدف قرارگرفتن کشتی تجاری خود و یا حمله به پایگاه موساد در شمال عراق باشد.


انتهای پیام/

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
شرکت مردم در انتخابات و رأی به فرد متعهد موجب اقتدار کشور است مداحان برای گرم‌کردن تنور انتخابات به میدان آمدند + عکس رئیسی: 25 نفر از مجموعه بانک مرکزی دستگیر کردیم/ پرونده‌های متعددی محصول ارز 4200 تومانی است نقش رای اولی‌ها در انتخابات ۲۸ خرداد/ ظلم دولت به جوانان «سفرهای استانی» با عکس‌های سیاه و سفید! تاکید رئیسی بر ایجاد اشتغال، رونق تولید و گردشگری در لرستان رهبر معظم انقلاب چهارشنبه ساعت ۲۰ با مردم سخن می‌گویند غفوری‌فرد: آیت‌الله رئیسی می‌توانست خیلی حرف‌ها را در مناظره بگوید، اما بخاطر اخلاق نگفت زاکانی: پنج نامزد جریان انقلاب به سمت همگرایی بروند/ کاری نکنیم انتخابات ۹۲ تکرار شود اهل سنت گلستان حضور حداکثری پای صندوق های رای خواهند داشت سه برادری که زاکانی به آنها اشاره کرده است چه کسانی هستند ؟ قدردان ۴ نامزد انقلابی هستیم امّا به نفع رئیسی انصراف دهند حمایت مولوی عبدالحمید از آیت الله رئیسی + متن بیانیه جای کسانی که آلوده به رانت و فساد باشند در دولت نیست/ آقای روحانی باید پاسخگوی مساله بنزین باشد/ بازداشتی‌های آبان همگی عفو شده‌اند/ هیچ فیلترینگی در دوران من در قوه قضائیه انجام نشده است/ بانک‌های یکی از موانع تولید شده‌اند سومین مناظره انتخاباتی نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری جایگزین این نظام جمهوری اسلامی اگر خدای نکرده سرنگون شود چیست؟! تورم و نقدینگی چگونه مهار خواهد شد؟ حکمی برای انتشار عمومی دلایل عدم احراز صلاحیت داوطلبان وجود ندارد رئیسی: باید به رهاشدگی منابع طبیعی پایان داد/ امکان جهش صادرات 20 میلیارد دلاری به 50 میلیارد دلار مسکو: روابط روسیه با اتحادیه اروپا رو به نزول است زاکانی: مذاکرات برجام را ادامه می‌دهیم اما از موضع مطالبه انتخابات و تکلیف شرعی ۲۵۹بیمار مبتلا به کرونا در گلستان بستری اند/ تزریق دوز دوم واکسن کرونا به 13830 نفر حضور حداکثری مردم پای صندوق های رای مهمترین قدرت دربرابر دشمن است جلوی تخلف را از هر ناحیه ای که باشد میگیرم/ گلستان با «مدیریت جهادی» به مرکز صادرات تبدیل می شود جزئیات دستگیری یکی از سرپل‌های اصلی گروهک سلطنت‌طلب در مازندران پیام مهم سیدحسن نصرالله چه بود؟ واکنش کاربران توییتر به حاشیه‌سازی مدرک دکتری مهرعلیزاده؛ دم خروس دکتری ساختگی بیرون زد! اگر کسی از درد خوزستانی دردش نیاید باید به خودش شک کند/اگر برخی فکر می‌کنند که با ترکش‌های تهمت‌ها و متلک‌هایشان، ما از میدان به در می‌رویم سخت در اشتباه هستند رای ندهید دولت سوم روحانی سر کار می آید «بشمار ۱۰» کنایه‌آمیز هواداران رئیسی در خوزستان+ فیلم فعالیت گسترده ستادهای جوانان آیت الله رئیسی در سراسر استان گلستان همتی همان روحانی است به روایت تصویر مدیریت ضعیف بانک مرکزی منشا فسادهای گسترده اقتصادی/ مدیران بانک مرکزی چگونه ۱۸۰ میلیون دلار از سرمایه کشور را تحویل قاچاقچیان دادند؟ خصوصیات کاندیدا ریاست جمهوری از دید آیت الله بهجت بلوف کارگزاران را باور کنیم یا جا زدن خاتمی را؟! صدای بی صداها یا صدای روحانی؟! از بازدید شبانه از زندان گرگان و کشف دستگاه های استخراج رمز ارز و ملاقات و رسیدگی به مشکلات مردم تا .....و آخرین خبر تخلفات احتمالی انتخاباتی فتح الفتوح بزرگ سردار قاآنی در منطقه +جزئیات رئیسی: هر روز یک بمب در سفره مردم منفجر شد/ محسن رضایی: مشکلات مردم با حرف‌ مفت حل نمی‌شود/ تا پایان انتخابات هستم/ جلیلی: تحریم ها برطرف نشد، بعد می‌گویند جام اخلاق را بردیم/ همتی: من صدای بی‌صداها و قدرت بی‌قدرتان هستم/ مهرعلیزاده: حرفم درباره شش کلاس سواد رئیسی درست بود/ زاکانی: چرا حامیان کولبرها جلوی قاچاق را نگرفتند/ انتقاد نامزدها از روند مناظره+فیلم زاکانی: تحریم‌ها 20 درصد تأثیر دارد/ روحانی همه بار مقابله با کرونا را به دوش نمکی انداخت میراث روحانی| دولت تدبیر و امید فقط 9 هزار بیکار را شاغل کرد/ انحراف 1.5 میلیارد دلار منابع صندوق توسعه مطالبات از نامزدهای ریاست‌ جمهوری در آستانه مناظره دوم؛ مردم در «فارس‌ من»: دروغ ممنوع! زنگ خطر افزایش مصرف برق با گرم‌تر شدن دمای هوا/ هفته آینده احتمالا خاموشی خواهیم داشت رئیسی: قیمت خودرو عادلانه نیست/ باید نظارت‌ها کامل شود تا گران‌فروشی صورت نگیرد شعب اخذ رأی در گلستان ۱۰ درصد افزایش یافت مهران حاتمی سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان شد تایید نهایی 93 داوطلب شوراهای اسلامی شهر کلاله و فراغی سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در روستاهای کشور مقاوم سازی می شود آغاز فعالیت میدانی ستادهای تبلیغاتی نامزدهای انتخابات در گلستان