20 آبان 1399 اخبار روز - اخبار بین المللی سیاسی - - اخبار بین المللی - اخبار روز سیاسی ،

سیاست راهبردی جو بایدنِ رئیس جمهور جدیدآمریکا در قبال ایران چگونه خواهد بود؟+جزئیات

نتیجه انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا مشخص شده و رسانه‌های اصلی این کشور، جو بایدن ، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 را به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا اعلام کردند. سیاست راهبردی جو بایدنِ رئیس جمهور جدیدآمریکا در قبال ایران چگونه خواهد بود؟+جزئیات

نتیجه انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا مشخص شده و رسانه‌های اصلی این کشور، جو بایدن ، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 را به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا اعلام کردند.

حالا یکی از سوالات مهمی که مطرح می‌شود این است که سیاست راهبردی بایدنِ دموکرات در قبال ایران چگونه خواهد بود؟ بایدنی که هشت سال معاون اول رئیس جمهوری بوده است که پایه گذار بسیاری از تحریم‌های ظالمانه علیه ایران بود. برای اطلاع از برنامه بایدن می‌توان به اظهارات او و مشاوران نزدیکش مراجعه کرد. اما شاید یک یادداشت او در سی ان ان در بحبوبه کارزار انتخاباتی دورنمای مشخصی از این سیاست را ترسیم کند.

 بایدن در 13 سپتامبر امسال نیز یادداشتی را در سی‌ان‌ان منتشر کرد که به موضوع ایران اختصاص داشت.

سخت گیری هوشمندانه بر ایران

او تیتر یادداشت اش را این گونه انتخاب کرد: «راه هوشمندانه‌تری برای سخت‌گیری بر ایران وجود دارد.» یادداشت بایدن هرچند کوتاه است، اما به‌خودی خود توضیح‌دهنده تلاش او برای اجرای هوشمندانه و دقیق برنامه‌های فشار بر ایران  است، به‌ نحوی که دشمنی‌ها و فشارها علیه ایران حفظ شود، ولی به‌گونه‌ای رفتار نشود که کشورهای اروپایی و حتی چین و روسیه از آمریکا فاصله بگیرند و اجماع‌سازی بین‌المللی یعنی همان چیزی که ترامپ اعتقادی به آن ندارد، از بین برود.

بایدن  البته در ابتدا سعی خواهد کرد با یک سری اقدامات نمادین  و  حفظ ظاهر، عملا خود را طرفدار تنش زدایی با ایران نشان دهد و به نوعی توپ را در زمین تهران بیندازد در حالی که این اقدامات عملا کار های مهم و مبنایی نیستند.

انجام اقدامات نمادین

او در بخشی از یادداشت خود تاکید می کند: «گام هایی را برخواهیم داشت تا اطمینان حاصل کنیم که تحریم‌های آمریکا مانع مقابله ایران با شیوع کووید-19 نخواهد شد. همچنین در همان روز اول،  قانون خفت بار ترامپ درباره ممنوعیت سفر که تعدادی از کشورهای عمدتا مسلمان و برخی دیگر را هدف قرار داده بود، لغو خواهم کرد.» او همچنین احتمالا ممنوعیت سفر وزیر خارجه ایران به آمریکا و از این دست اقدامات را نیز چاشنی این موارد خواهد کرد.

اما او بلافاصله سیاست ترامپ در قبال ایران را به چالش می‌کشد و می‌نویسد: «وعده ترامپ برای ممانعت از رفتار تهاجمی تهران در منطقه حرف‌های توخالی بوده است.»

این نکته نشان می‌دهد که بایدن معتقد است که فشار فعلی آمریکا بر ایران شعار توخالی است و باید در عمل فشار واقعی بر ایران وارد کرد. به عبارتی او طرفدار فشار هوشمندانه‌تر بر ایران است.

بایدن در بخشی دیگر از یادداشت خود می‌نویسد: «اگر ایران به تعهدات سختگیرانه برجام پایبند باشد، آمریکا نیز به توافق هسته‌ای بازخواهد گشت.»

رئیس جمهور منتخب آمریکا رعایت تقدم و تأخر اتفاقات را نمی‌کند. اگر به فرض بنا بر از سرگیری تعهدات باشد، این آمریکاست که ابتدا باید به توافق برگردد و سپس ادعای پایبندی دیگران به تعهدات را بکند. گزاره دوم این است که بایدن بازگشت به برجام را آغازی برای تشدید محدودیت های هسته‌ای و برجامی بیان کرده و فشار بیشتر بر ایران در حوزه‌های دیگر نظیر موشکی، منطقه‌ای و حقوق بشری را در چشم‌انداز خود متصور است. به عبارتی، بایدن هدف از بازگشت به برجام را نه رفع تحریم‌ها، بلکه اجماع‌سازی علیه ایران و فشار بر تهران در حوزه‌هایی متنوع خواهد کرد.

بایدن در بخشی از یادداشت خود می‌نویسد: «ما به استفاده از تحریم‌های هدفمند علیه ایران در زمینه نقض حقوق بشر، حمایت از تروریسم و برنامه‌های موشکی ادامه خواهیم داد.» 

بایدن درباره این موضوع در یادداشت اش توضیح می‌دهد که همزمان با آغاز مذاکرات برای توسعه برجام چه نیاتی در ذهن دارد. او از لزوم آزادی  اتباع  آمریکایی زندانی  در ایران که البته عمدتا متهم به جاسوسی هستند  و همچنین لزوم پایان محکومیت مجرمان ایرانی سخن می‌گوید و تاکید می‌کند که بر موضوعات و مسائل منطقه‌ای تمرکز خواهد کرد.

کلید زدن مذاکرات منطقه ای

برخی تحلیل گران معتقدند  بایدن سعی خواهد کرد در کنار بازگشت به برجام با تشکیل یک گروه جدید متشکل از کشورهای منطقه ای مثل عربستان، امارات و حتی رژیم صهیونیستی عملا مذاکرات منطقه ای را به ایران تحمیل کند.

او در ادامه همین بحث می‌نویسد: «به تلاش‌ها برای عقب راندن ایران از فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده که دوستان و شرکای ما را در منطقه تهدید می‌کند، ادامه خواهیم داد.»

بایدن در این میان که به‌نظر می‌رسد علاوه‌بر تهدید دوباره ایران مسیری برای نشان دادن پایبندی خود به خواسته‌های صهیونیست‌هاست، به ناگهان ‌سراغ موضوع رژیم‌صهیونیستی هم می‌رود و از تعهدش به رژیم‌صهیونیستی و تقویت شدن این رژیم اشغالگر در منطقه می‌نویسد و تاکید می‌کند: «همچنین با استفاده از توافق کمک‌های امنیتی آمریکا و اسرائیل که در زمان معاونت ریاست‌جمهوری من امضا شد، آمریکا از نزدیک با اسرائیل همکاری خواهد داشت تا اطمینان حاصل کند که تل‌آویو می‌تواند از خودش دربرابر ایران و بازیگران نیابتی آن دفاع کند.»

دفاع بایدن از ترور سردار سلیمانی بایدن همچنین در طول رقابت های انتخاباتی 2020  از ترور سردار سلیمانی توسط ترامپ حمایت کرد  و همواره مانند ترامپ از مطرح کردن عبارت «همه گزینه ها روی میز است» در قبال ایران ابایی نداشت.

از سوی دیگر، «آنتونی بلینکن»، مشاور سیاست خارجی بایدن است که گفته می‌شود سمت مهمی را در دولت آینده بایدن خواهد داشت. او هدف دولت بایدن را ایجاد اجماع به منظور وارد کردن فشار موثرتر علیه ایران و منزوی کردن تهران می‌داند. بلینکن اواخر سپتامبر امسال در مصاحبه با «سی‌بی‌اس نیوز» درباره موضوع ایران و سیاست آینده بایدن در این زمینه می‌گوید: «اگر جو بایدن رئیس جمهور شود و اگر ایران به پایبندی به توافق هسته‌ای برگردد، ما هم کار مشابهی خواهیم کرد. اما آن گاه، ما آن را به عنوان پلتفرمی استفاده خواهیم کرد تا با شرکا و متحدانمان تلاش کنیم که آن را تقویت و طولانی‌تر کنیم. و فکر می‌کنم این امتیازاتی دارد که ما را در کنار شرکا و متحدانمان قرار می‌دهد تا بتوانیم با هم به طور موثرتر علیه دیگر فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران فشار وارد کنیم و این اطمینان را حاصل کنیم که در خصوص آن فعالیت‌ها، ایران منزوی شود و نه آمریکا.»

«جیک سولیوان»، دستیار فعلی جو بایدن و مشاور امنیت ملی سابق او در دولت اوباما نیز از جمله افرادی است که به تبیین سیاست خارجی بایدن می‌پردازد. 

توافقی جدید برای امنیت اسرائیل

سولیوان که در جریان مذاکرات برجام نیز حضور داشت درباره سیاست آینده بایدن در قبال ایران می‌گوید: «جو بایدن با ایران یک توافق پیرو مذاکره خواهد کرد که عملاً امنیت آمریکا و اسرائیل و سایر شرکای منطقه‌ای ما را به پیش برد و ایران را پاسخگو و مسئول بداند.»

سولیوان در جای دیگری نیز گفته است: «ایرانی‌ها باید واقع‌بین‌تر باشند. تصور کاهش عمده تحریم‌ها از سوی ایالات متحده بدون دریافت ضمانت‌هایی از ایران مبنی بر آغاز مذاکره فوری بر سر توافقی متعاقب که در آن دست‌کم چارچوب‌های زمانی توافق بسط داده شده و مسائل مربوط به راستی‌آزمایی و موشک‌های بالستیک قاره‌پیما حل شده باشند، غیرعملی است.»

«ایلان گولدنبرگ»نیز رئیس سابق میز ایران در دفتر معاون وزیر دفاع آمریکا و مشاور ویژه در امور خاورمیانه در فاصله سال‌های 2009 تا 2012 بوده است. او سپس رئیس دفتر نماینده ویژه آمریکا در مذاکرات سازش شد. گولدنبرگ الان مدیر برنامه امنیت خاورمیانه در مرکز امنیت نوین آمریکاست. او از افراد نزدیک به دموکرات‌هاست و به آن ها مشاوره می‌دهد. او در گزارشی که در اوایل آگوست به همراه دو نفر دیگر نوشت به گزینه‌ها و سیاست‌های احتمالی دولت جدید آمریکا در قبال ایران پرداخته است.

این گزارش 23 صفحه‌ای تقریباً مشابه نقشه راهی برای دولت احتمالی دموکرات در نحوه تعامل و تقابل با ایران است.

گولدنبرگ در این گزارش می‌نویسد که برجام نیاز به یک توافق مکمل دارد که به بند غروب تحریم ها، سیاست‌های ایران در منطقه و موضوع موشک‌های بالستیک ایران بپردازد. تمدید 10 ساله بند غروب تحریم ها برخی منابع تمدید 10 ساله  غروب تحریم ها طبق برجام  راکه باید در سال 2025 به پایان برسد  مد نظر بایدن می دانند.

در بخشی دیگر از این گزارش تصریح شده  که راهبرد بلندمدت دولت آمریکا در قبال ایران باید چند هدف کلیدی را دنبال کند: 1- جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های تسلیحاتی 2- مقابله با سیاست‌های منطقه‌ای ایران که برای منافع آمریکا در منطقه مضر هستند و 3- حرکت به سمت تنش‌زدایی در منطقه.این گزارش، برخلاف تصور دموکرات‌ها، تحریم‌های یک جانبه دولت ترامپ را کارساز و اثرگذار می داند و توصیه می‌کند که از آن ها برای مذاکرات آینده استفاده شود: «کمپین فشار حداکثری ترامپ نشان داد که آمریکا به صورت یک جانبه توانایی ایجاد موانع تجارت بین المللی با ایران  یا جلوگیری از سرمایه گذاری در این کشور را دارد و این موضوع به عنوان اهرمی برای آمریکا در مذاکرات آینده به شمار می رود و همچنین نشان دهنده آن است که آمریکا به صورت یک جانبه توانایی تسهیل تحریم‌ها علیه ایران را دارد. علاوه بر این تجربه کاهش تحریم ها در جریان برجام نشان داد که فضای مذاکره برای مذاکرات بیشتر وجود دارد. البته این مسیر بستگی به شرایط آن زمان دارد و اگر ایران از توافق به طور کامل فاصله گرفته باشد و تنش‌های منطقه ای بسیار تشدید شده باشند، لازم است تا مسیر دیگری را در پیش گرفت».

خلاصه آن که بررسی گزاره‌های فوق نشان می‌دهد که جو بایدن و دونالد ترامپ هر دو راهبرد مشترکی را دنبال می‌کنند که فشار بیشتر بر ایران است. حال ترامپ نام آن را «فشار حداکثری» می‌گذارد و بایدن از آن به عنوان «فشار هوشمند» تعبیر می‌کند.

 

 

برچسب ها: تسهیل تحریم‌ها علیه ایران سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا سیاست‌های منطقه‌ای بایدن سیاست‌های منطقه‌ای ایران مواضع آمریکا در قبال ایران رفتار آمریکا پس از بایدن سیاست دولت آمریکا در قبال ایران راهبرد دولت آمریکا در قبال ایران راهبردی سیاست بایدنی جوبایدن ایران بایدن آمریکا تنش‌های منطقه ای تعامل و تقابل آمریکا با ایران تعامل و تقابل بایدن با ایران تعامل و تقابل رئیس جمهور جدید آمریکا رئیس جمهور جدید آمریکا تفاوت سیاست جو بایدن و دونالد ترامپ در قبال ایران

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
هاشم زاده هریسی: رأی دادن به سیاسیونی که به دنباله جن و خرافات باشند، حرام است /در زمان محمود احمدی نژاد خرافه بیشتر بود فیروزی پوربادی: «قالیباف» و «رئیسی» می توانند از چهره های مطرح در انتخابات ۱۴۰۰ باشند واکنش رئیس‌جمهور به بازجویی از وزیر ارتباطات؛ من را احضار و محاکمه کنید| حامیان دولت نه آزادی دارند نه مصونیت سخنگوی قوه قضاییه: مهدی جهانگیری به ۲ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد/ توضیح درباره احضار وزیر ارتباطات، پرونده طلای شادی، محمد امامی و سیف ترس اسرائیل از توافق احتمالی ایران و امریکا؛ نتانیاهو آماده رویارویی با بایدن درباره برجام شد چرارئیس صدا و سیما به جلسه هیئت وزیران دعوت نشد؟ ایران مساله اول بایدن نیست/اسراییل می‌خواهد ایران مساله اول آمریکا شود جهانگیری، قالیباف و احمدی‌نژاد گزینه‌های مطرح در انتخابات ریاست جمهوری عیدی کارکنان چقدر است؟ حال 34بیمار گلستانی براثربیماری کووید19وخیم است. حکم مدیریت حراست دانشگاه علوم پزشکی گلستان، صادر شد تخصیص دو میلیارد تومان اعتبار برای خرید تبلت دانش آموزان گلستانی جواد ظریف در رویای پاستور / چرا ظریف شرایط اولیه برای نامزدی در انتخابات 1400 را ندارد؟ / منفورترین جریان‌های سیاسی داخل کشور+فیلم و عکس آخرین وضعیت محبوبیت آیت الله رئیسی، خاتمی و روحانی جزئیات بازداشت جامعه ۰ ۱ ۲۶ نفر در شهرداری آبسرد دماوند شهید مدافع حرمی که حاضر نشد عکس فرزندش را ببیند +تصاویر فیلمی که حسن خمینی دوست ندارد دوباره دیده شود جزئیات خودکشی دو دختر جوان با پریدن از روی پل عابر پیاده در خیابان ناهارخوران در گرگان+علت خودکشی سیاست‌ورزی بدون تقوا از جنس ثروت‌های مشکوک/ بررسی ادعای احمد توکلی درباره آیت‌الله مصباح/ توکلی: من برجام را نخوانده بودم و دفاع کردم!/ اتهامی که آقای توکلی متوجه آیت‌الله مصباح کرد ویژگی های مهم بازپس گیری مال نامشروع مدیران یا مسئولین دزد و غارتگر جرئیات اعلام آرای نهایی برخی محکومان جرائم اقتصادی کلان: مهدی جهانگیری , حسین‌رضا ابراهیمی , محبوبه اصفهانی , رحمت عادلیان , امیر سلیمی , محمد ذوالفقاری , محمد ولی‌زادگان , امیر مرسل‌وند , حبس، علیرضا فخار , ابوالفضل عادلیان و محکومیت‌های سنگین از اعدام تا حبس‌های طولانی‌مدت برای مجرمین قاچاق گسترده خودرو ‏عملیات تحریف حاج قاسم آغاز شد/ جهانگیری: سردار سلیمانی به خاتمی ارادت داشت «البته انتقاداتی هم داشت»! وقتی متهمین فساد اقتصادی کلان شیلات با وجود تاراج میلیاردی بیت المال آزادانه در استان سیاست زده و فتنه پرور گلستان جولان داده و به ریش مردم و انقلاب می خندند!+سند بازداشتی فتنه آمریکایی و صهیونیستی سال 88 بیخ گوش استاندار گلستان!! نوزدهمین بخشش حکم قصاص درگلستان/عموی گنبدی درپای چوبه‌دار برادرزاده‌ خود رابخشید اندیشه انقلاب اسلامی مرز ندارد/ برگزاری طرح ختم قرآن برای شهدا انقلاب اسلامی واکنش‌ها و پس زمینه‌های زیبای سیلی زشت یک نماینده مجلس به صورت یک سرباز راهور+فیلم چرا بایدن برای لغو تحریم‌های ضدایرانی فرمان اجرایی صادر نکرد؟ جزئیات واکنش‌های رهبر انقلاب به تعابیر مبالغه‌آمیز درباره ایشان گول عملیات فریب خناسان را نخورید / گردانندگان کانال هتاک گرگان فتو آی دی چه کسانی هستند ؟ / آیا نهادهای امنیتی استان سیاست زده گلستان از شناسایی عوامل این کانال موهن عاجزند !؟ کمرنگ شدن نقش مجلس تا نظارت مستمر در قانون انتخابات شوراها کشور 100میلیون دلار درآمد دارد. سکوت ترامپ شکست. پاسخ مرعشی به رییس جمهور:چه خوش بی‌ مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی. زیباکلام: اگر کتابی مدح رضاشاه باشد مردش هستی اینجا بخوانی؟ /معتضد: پوپولیست هستی /جنجال در تلویزیون بر سر رضاشاه پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین علوی تشریح عملکرد آموزش و پرورش گرگان بعد از انقلاب /90درصد دانش آموزان در شاد فعالند در دانشگاه گلستان چه خبراست؟؟؟؟؟/ ناتوانی رییس دانشگاه درحفظ رشته های دانشکده فنی و مهندسی علی آباد کتول عملیات بازگشایی محور فارسیان و حسین‌آباد کالپوش در گالیکش کانال هتاک گرگان فتو آیدی از دسترس خارج شد. حقایقی که در امر مطالبه گری و عدالت خواهی باید با مردم ولایی استان سیاست زده گلستان در میان گذاشته شود!!+فیلم روند بستری بیماران کرونایی در گلستان رو به افزایش می باشد./حال ۳۰ نفر وخیم است یک باب قمارخانه و جمع آوری ۳۰ حقه قلیان در گنبدکاووس پلمپ شد. (فیلم) انتقال کیف جدید هسته ای برای تحویل به جو بایدن (فیلم) انتقال کیف جدید هسته ای برای تحویل به جو بایدن بسته خبری شماره ششم دادگستری و دادسرای عمومی و انقلاب استان گلستان و ...+ فیلم و تصاویر برخورد خودروی حامل چوب قاچاق با خودروی نیروهای منابع طبیعی+فیلم مرتبط خیانت و جنایت در حق مردم، از این بالاتر؟! احتمال تبانی کارخانه داران با فروشگاه های زنجیره ای/ دو قاضی تعزیرات مامور برخورد با فروشگاه های زنجیره ای متخلف اعمال ادامه محدودیت های تردد شبانه در گرگان
جزئیات خودکشی دو دختر جوان با پریدن از روی پل عابر پیاده در خیابان ناهارخوران در گرگان+علت خودکشی ویژگی های مهم بازپس گیری مال نامشروع مدیران یا مسئولین دزد و غارتگر حکم مدیریت حراست دانشگاه علوم پزشکی گلستان، صادر شد فیلمی که حسن خمینی دوست ندارد دوباره دیده شود جزئیات بازداشت جامعه ۰ ۱ ۲۶ نفر در شهرداری آبسرد دماوند عیدی کارکنان چقدر است؟ ‏عملیات تحریف حاج قاسم آغاز شد/ جهانگیری: سردار سلیمانی به خاتمی ارادت داشت «البته انتقاداتی هم داشت»! جرئیات اعلام آرای نهایی برخی محکومان جرائم اقتصادی کلان: مهدی جهانگیری , حسین‌رضا ابراهیمی , محبوبه اصفهانی , رحمت عادلیان , امیر سلیمی , محمد ذوالفقاری , محمد ولی‌زادگان , امیر مرسل‌وند , حبس، علیرضا فخار , ابوالفضل عادلیان و محکومیت‌های سنگین از اعدام تا حبس‌های طولانی‌مدت برای مجرمین قاچاق گسترده خودرو آخرین وضعیت محبوبیت آیت الله رئیسی، خاتمی و روحانی تخصیص دو میلیارد تومان اعتبار برای خرید تبلت دانش آموزان گلستانی سیاست‌ورزی بدون تقوا از جنس ثروت‌های مشکوک/ بررسی ادعای احمد توکلی درباره آیت‌الله مصباح/ توکلی: من برجام را نخوانده بودم و دفاع کردم!/ اتهامی که آقای توکلی متوجه آیت‌الله مصباح کرد شهید مدافع حرمی که حاضر نشد عکس فرزندش را ببیند +تصاویر جواد ظریف در رویای پاستور / چرا ظریف شرایط اولیه برای نامزدی در انتخابات 1400 را ندارد؟ / منفورترین جریان‌های سیاسی داخل کشور+فیلم و عکس ایران مساله اول بایدن نیست/اسراییل می‌خواهد ایران مساله اول آمریکا شود چرارئیس صدا و سیما به جلسه هیئت وزیران دعوت نشد؟ واکنش رئیس‌جمهور به بازجویی از وزیر ارتباطات؛ من را احضار و محاکمه کنید| حامیان دولت نه آزادی دارند نه مصونیت حال 34بیمار گلستانی براثربیماری کووید19وخیم است. جهانگیری، قالیباف و احمدی‌نژاد گزینه‌های مطرح در انتخابات ریاست جمهوری ترس اسرائیل از توافق احتمالی ایران و امریکا؛ نتانیاهو آماده رویارویی با بایدن درباره برجام شد سخنگوی قوه قضاییه: مهدی جهانگیری به ۲ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد/ توضیح درباره احضار وزیر ارتباطات، پرونده طلای شادی، محمد امامی و سیف