خبرگزاری فارس 18 خرداد 1400 اخبار انتخابات ریاست جمهوری 1400 - انتخابات ،

مطالبات از نامزدهای ریاست‌ جمهوری در آستانه مناظره دوم؛ مردم در «فارس‌ من»: دروغ ممنوع!

در آستانه دومین مناظره زنده ریاست‌ جمهوری این گزارش داغ‌ترین مطالبات مردم در این حوزه در «فارس من» را بررسی می‌کند. مطالبات از نامزدهای ریاست‌ جمهوری در آستانه مناظره دوم؛ مردم در «فارس‌ من»: دروغ ممنوع!

به گزارش  پایگاه  عدالت خواهان ایرانرقابت‌های انتخاباتی با شروع مناظره‌ها حسابی داغ شده. بسیاری از مردم این رقابت‌ها را برای انتخاب نامزد موردنظرشان در انتخابات پیش رو بادقت دنبال می‌کنند. تواتر مطالبات ثبت‌شده در «فارس من» نمودار روشنی از حرارت ماجرا برای افکار عمومی است. محکومیت انتشار اکاذیب، تقاضای برگزاری مناظره دونفره و مطالبه برای تغییر مجری انتخابات؛ این گزارش مرور رئوس کمپین‌های شما در این‌باره است:

 

۱| محکومیت یک دروغ؛ مردم: با یک نامزد بابت انتشار اکاذیب برخورد شود

گوبلز وزیر تبلیغات نازی‌ها معتقد بود دروغ هرچه بزرگ‌تر باشد، افکارعمومی ساده‌تر باور می‌کنند. تیم مشاوران یکی از نامزدها احتمالاً چنین تاکتیکی را مدنظر داشت؛ وقتی ماجرای مدرک کلاس ششم رئیسی را در نطق‌های مناظره‌ای می‌نوشت. آن هم در صورتی که آقای رئیسی سال‌ها سکان‌دار ریاست دستگاه قضایی این مملکت بود. پُستی که حداقل الزامات آن علاوه بر تحصیلات آکادمیک، اجتهاد در علوم فقهی است.

تاکتیک «دروغ گوبلزی» آنها اما این‌بار اما کار نکرد. پذیرفتن چنین ادعایی برای مردم ساده نبود؛ آن هم وقتی به سادگی می‌توانستند با یک جست‌وجوی کوتاه اصل مدرک دکترای آقای رئیسی را با امضای وزیر علوم پیدا کنند. سرگنجبین صفرا فزود! بعکس؛ کمپین انتخاباتی این نامزد انتخاباتی بابت ادعای کذبی که مطرح کرد، عملاً به حاشیه رفت. مطالبات فراوانی از جانب توده‌های افکار عمومی برای عذرخواهی تشکیل شد.

 

مثلاً این مطالبه که خیلی زود ده‌هزار امضا جمع کرد. بی‌توجهی این چهره به تحصیلات حوزوی رئیسی را اهانت به حوزه‌های علمیه و دستگاه روحانیت دانست: «ما جمعی از اساتید و طلاب نسبت به توهین یکی از نامزدهای انتخابات در مناظره شنبه ۱۵ خرداد نسبت به مقام علمی حوزویان و علوم حوزوی که به حق میراث مکتب جعفری امام صادق (علیه السلام) است؛ اعتراض و از مسئولان مربوطه تقاضای پیگیری و رسیدگی به این مسأله را داریم.»

 

این مطالبه هم با انتشار تصویر مدرک تحصیلی دکترای سید ابراهیم رئیسی، از مسؤلان می‌خواهد بابت انتشار اکاذیب وی را اسنتطاق کنند. این مطالبه نیز باتوجه به جنبه عمومی مدعای مطروحه، نوشته: «خواستار این هستم که بعد از اتمام انتخابات، قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی به این قضیه ورود کنند و اگر توهین و تخریب توسط دستگاه قضایی صالح احراز شد، ایشان را ملزم به جبران خسارت جفای وارده به جامعه روحانیت بکنند.»

گروهی از مردم نیز با اشاره به ماده ۶۴ قانون انتخابات، خواستار اختصاص وقت اضافه به رئیسی برای پاسخگویی به اکاذیب مطروحه شدند. مطالبه‌ای که البته باتوجه به بررسی‌های انجام‌شده در کمیسیون تبلیغات انتخابات به‌جا تشخیص داده شد. به این ترتیب مراجع قانونی ۵ دقیقه فرصت اضافی را در ابتدای مناظره امروز برای پاسخگویی آقای رئیسی به اتهامات دروغی که مطرح شد، در نظر گرفتند.

 

این اظهارات علاوه بر واکنش منفی افکار عمومی، مورد پذیرش فعالان سیاسی هم‌سو با این نامزد انتخاباتی نیز واقع نشد. منصور مظفری مدیرمسؤل روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد مثلاً با تأکید بر این‌که نامزدهای اصلاح‌طلبان بازنده انتخابات در مناظره بودند، گفت: «آقای رئیسی با متانت به اتهامات پاسخ گفت. آن هم به خاطر مردم که فشار اقتصادی زیادی را تحمل هستند، گذشتند تا خاطر مردم بیش از این مکدر نشود.»

حجت‌الاسلام آهنگران دیگر فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز با اشاره به این‌که به شخصه شاهد حضور رئیسی در کلاس‌های کارشناسی ارشد بوده، اضافه کرد: «این بی‌اخلاقی‌ها در نهایت باعث آرای اصلاح‌طلبان خواهد شد.» دوستی، ابطحی و زیدآبادی از دیگر فعالان شناخته‌شده جبهه اصلاح‌طلبان بودند که علاوه بر محکومیت اظهارات مهرعلیزاده، از صبر و متانت و رفتار اخلاق‌مدارانه رئیسی ستایش کردند.

 

۲| مطالبه مردم از نامزدهای انتخاباتی در مناظره؛ از نشر اکاذیب پرهیز کنید

مناظره‌ها حیاتی است؛ بهترین فرصت برای سنجش عیار تمام مدعیان صندلی پاستور است. عملاً هرکسی اگر می‌خواهد برنده انتخابات ۲۸ خرداد باشد، باید در این عرصه بهترین‌ها را برای مردم نمایش دهد. طبیعی است نامزدهای انتخاباتی برای جلب توجهات بیشتر بیننده‌ها دست به هر کاری بزنند. گاهی اما این اظهارات عملاً ناقض قوانین جاریه و اخلاق اسلامی است. برای همین کمپین‌های متعددی ثبت شده که از نامزدها می‌خواهد از خلاف‌گویی اجتناب کنند.

مثلاً این پویش که باعنوان «تهمت و دروغ راه‌حل مناظره نیست» می‌نویسد: «چند نفر از کاندیداهای ریاست جمهوری به جای پاسخگویی به سؤالات و ارائه‌ی برنامه‌هایشان، فقط قصد دارند با تهمت و دروغ کاندیداهای دیگر را تخریب کرده و بار دیگر تجربه‌های دوران قبل را بیازمایند. لازم است گفته شود این دوران تمام شده و آنچه باورکردنی است عمل و کار است نه شعارهای بی‌عمل و کارنامه‌های سیاه. برنامه ارائه دهید بجای دروغ و شعار.»

 

لُب این مطالبه هم نظارت حداکثری و مقابله با تخلفات احتمالی در مناظره‌های ریاست جمهوری است: «با توجه به اینکه در مناظره صحبت‌هایی ایراد شد که در این بین برخی از کاندیدها تهمت‌ها و دروغ‌هایی را به یکدیگر نسبت دادند که به نظر می‌رسد مغایر با قانون اعلام شده توسط شورای محترم نگهبان است لذا درخواست بررسی تخلفات صورت گرفته و برخورد قانونی با متخلفان را خواهانیم.»

 

دوران حرف‌های پوپولیستی گذشته است؛ به نظر نمی‌رسد افکار عمومی دست‌کم این دوره به نمایش و متلک‌پرانی کسی را انتخاب کند. دست‌کم فضای منفی که بعد از دروغ گوبلزی یک نامزد اصلاح‌طلب ایجاد شد، نمودار ماجراست.

 

۳| یک مطالبه جالب؛ از محل زندگی نامزدها گزارش تصویری تهیه کنید

مردم انتظار دارند رئیس‌جمهور آینده از جنس آنها باشد؛ دردآشنا و مردمی. دوران مسؤلین برج عاج‌نشین تمام شده است. البته که تنها کسانی می‌توانند به‌درستی رنج و محنت ایرانی‌ها را در ۸ سال دولت روحانی درک کنند، که طعم زندگی در فقر را چشیده باشند. مطالبه مردم برای همین از صداوسیما تهیه گزارش تصویری از خانه-زندگی نامزدهای هفت‌گانه و پخش آن در خلال مناظره‌هاست. اقدامی که می‌تواند افکارعمومی را با فرهنگ و سبک‌زندگی هرکدام آشناتر کند.

در پویشی که برای همین مطالبه در «فارس من» ثبت و با اقبال نسبتاً مناسب مخاطبان همراه شده، آمده است: «جهت نمایش وضعیت دقیق زندگی نامزدهای ریاست جمهوری و فهم میزان ساده زیستی و یا اشرافی‌گری آن‌ها خیلی عالیست که صدا و سیما پیشنهاد تهیه گزارش تصویری از منزل نامزدها را به آن‌ها داده و اگر هم شخصی از نامزدها نپذیرفت اعلام کنند که فلانی مایل نبود!»

 

۴| مناظره‌های انتخاباتی را دو نفره هم برگزار کنید

برگزاری مناظره‌های دوطرفه طبیعتاً هم جذاب‌ بود، هم عیار هر یک از نامزدها را به روشنی برای افکار عمومی پدیدار می‌کرد. محدودیت زمان تبلیغات اما احتمالاً صداوسیما را ناگزیر از برگزاری تجمیعی مناظره‌ها کرد. با این همه چه مخاطبان چه بعضاً خود کاندیداها متقاضی برگزاری مناظره به صورت دونفری هستند. پویش‌های متعددی که در «فارس من» در این راستا ثبت شده نمایش‌دهنده همین مطالبه است.

مثلاً این پویش که باعنوان «لزوم برگزاری مناظره دونفره کاندیداهای ریاست‌جمهوری» ثبت شده و می‌نویسد: «اولین مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری برگزار شد. اما چیزی که دیدم بیشتر شبیه پرسش و پاسخ بود تا مناظره. مناظره باید به نحوی باشه که تفاوت نظرات برای مخاطب مشخص شود هر کاندیدایی چه نگاه و رویکردی در مسائل دارد. اما با این نحو پرسش و پاسخ چیزی عاید مخاطبین نمی‌شود. پس بهتر است مناظره‌های دو نفره برگزار شود.»

 

مخاطب دیگری با ثبت کمپین دیگری نوشته: «صداوسیما باید مناظره‌ها رو دو نفره کند تا تضارب آرا شکل بگیرد. یک روز در میان سه تا مناظره ۹۰ دقیقه‌ای بزارید تا کاندیداها دو به دو با هم بحث کنند. این مدلی که شما پیش گرفتید بیش از آنکه ‎مناظره باشه به ‎مصاحبه شباهت دارد. صدا و سیما میتوانست طی هفت روز و در هر روز، سه مناظره دونفره ۹۰ دقیقه‌ای بین کاندیداها برگزار کند؛ یعنی در مجموع ۴ ساعت و نیم مناظره.»

 

البته با گسترش فضای مجازی و نقش اثرگذار تلویزیون‌های اینترنتی محدودیت کنداکتور هم عملاً به کنار رفته است. به این ترتیب نامزدهای ریاست جمهوری می‌توانند هرکدامشان به خواست مردم با یکدیگر در بسترهای شبکه‌های اجتماعی گفتگو کنند.

 

دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ساعت ۱۷ امروز بعدازظهر بصورت زنده پخش خواهد شد. آن‌طور که اعلام شده محور این مناظره عمدتاً موضوعات فرهنگی-اجتماعی است. افکار عمومی چشم‌انتظارند تا بعد از ارائه برنامه‌های نامزدهای مختلف، گزینه نهایی را انتخاب کنند. «فارس من» هم‌چنان در خدمت شماست.

برچسب ها: نامزدهای ریاست‌ جمهوری،مناظره دوم

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
شیعه و سنی در ۲۸ خرداد خواب دشمنان را آشفته خواهند کرد/ نکند بخاطر مشکلات، خودمان را مدیون شهدا کنیم شرکت مردم در انتخابات و رأی به فرد متعهد موجب اقتدار کشور است مداحان برای گرم‌کردن تنور انتخابات به میدان آمدند + عکس رئیسی: 25 نفر از مجموعه بانک مرکزی دستگیر کردیم/ پرونده‌های متعددی محصول ارز 4200 تومانی است نقش رای اولی‌ها در انتخابات ۲۸ خرداد/ ظلم دولت به جوانان «سفرهای استانی» با عکس‌های سیاه و سفید! تاکید رئیسی بر ایجاد اشتغال، رونق تولید و گردشگری در لرستان رهبر معظم انقلاب چهارشنبه ساعت ۲۰ با مردم سخن می‌گویند غفوری‌فرد: آیت‌الله رئیسی می‌توانست خیلی حرف‌ها را در مناظره بگوید، اما بخاطر اخلاق نگفت زاکانی: پنج نامزد جریان انقلاب به سمت همگرایی بروند/ کاری نکنیم انتخابات ۹۲ تکرار شود اهل سنت گلستان حضور حداکثری پای صندوق های رای خواهند داشت سه برادری که زاکانی به آنها اشاره کرده است چه کسانی هستند ؟ قدردان ۴ نامزد انقلابی هستیم امّا به نفع رئیسی انصراف دهند حمایت مولوی عبدالحمید از آیت الله رئیسی + متن بیانیه جای کسانی که آلوده به رانت و فساد باشند در دولت نیست/ آقای روحانی باید پاسخگوی مساله بنزین باشد/ بازداشتی‌های آبان همگی عفو شده‌اند/ هیچ فیلترینگی در دوران من در قوه قضائیه انجام نشده است/ بانک‌های یکی از موانع تولید شده‌اند سومین مناظره انتخاباتی نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری جایگزین این نظام جمهوری اسلامی اگر خدای نکرده سرنگون شود چیست؟! تورم و نقدینگی چگونه مهار خواهد شد؟ حکمی برای انتشار عمومی دلایل عدم احراز صلاحیت داوطلبان وجود ندارد رئیسی: باید به رهاشدگی منابع طبیعی پایان داد/ امکان جهش صادرات 20 میلیارد دلاری به 50 میلیارد دلار مسکو: روابط روسیه با اتحادیه اروپا رو به نزول است زاکانی: مذاکرات برجام را ادامه می‌دهیم اما از موضع مطالبه انتخابات و تکلیف شرعی ۲۵۹بیمار مبتلا به کرونا در گلستان بستری اند/ تزریق دوز دوم واکسن کرونا به 13830 نفر حضور حداکثری مردم پای صندوق های رای مهمترین قدرت دربرابر دشمن است جلوی تخلف را از هر ناحیه ای که باشد میگیرم/ گلستان با «مدیریت جهادی» به مرکز صادرات تبدیل می شود جزئیات دستگیری یکی از سرپل‌های اصلی گروهک سلطنت‌طلب در مازندران پیام مهم سیدحسن نصرالله چه بود؟ واکنش کاربران توییتر به حاشیه‌سازی مدرک دکتری مهرعلیزاده؛ دم خروس دکتری ساختگی بیرون زد! اگر کسی از درد خوزستانی دردش نیاید باید به خودش شک کند/اگر برخی فکر می‌کنند که با ترکش‌های تهمت‌ها و متلک‌هایشان، ما از میدان به در می‌رویم سخت در اشتباه هستند رای ندهید دولت سوم روحانی سر کار می آید «بشمار ۱۰» کنایه‌آمیز هواداران رئیسی در خوزستان+ فیلم فعالیت گسترده ستادهای جوانان آیت الله رئیسی در سراسر استان گلستان همتی همان روحانی است به روایت تصویر مدیریت ضعیف بانک مرکزی منشا فسادهای گسترده اقتصادی/ مدیران بانک مرکزی چگونه ۱۸۰ میلیون دلار از سرمایه کشور را تحویل قاچاقچیان دادند؟ خصوصیات کاندیدا ریاست جمهوری از دید آیت الله بهجت بلوف کارگزاران را باور کنیم یا جا زدن خاتمی را؟! صدای بی صداها یا صدای روحانی؟! از بازدید شبانه از زندان گرگان و کشف دستگاه های استخراج رمز ارز و ملاقات و رسیدگی به مشکلات مردم تا .....و آخرین خبر تخلفات احتمالی انتخاباتی فتح الفتوح بزرگ سردار قاآنی در منطقه +جزئیات رئیسی: هر روز یک بمب در سفره مردم منفجر شد/ محسن رضایی: مشکلات مردم با حرف‌ مفت حل نمی‌شود/ تا پایان انتخابات هستم/ جلیلی: تحریم ها برطرف نشد، بعد می‌گویند جام اخلاق را بردیم/ همتی: من صدای بی‌صداها و قدرت بی‌قدرتان هستم/ مهرعلیزاده: حرفم درباره شش کلاس سواد رئیسی درست بود/ زاکانی: چرا حامیان کولبرها جلوی قاچاق را نگرفتند/ انتقاد نامزدها از روند مناظره+فیلم زاکانی: تحریم‌ها 20 درصد تأثیر دارد/ روحانی همه بار مقابله با کرونا را به دوش نمکی انداخت میراث روحانی| دولت تدبیر و امید فقط 9 هزار بیکار را شاغل کرد/ انحراف 1.5 میلیارد دلار منابع صندوق توسعه مطالبات از نامزدهای ریاست‌ جمهوری در آستانه مناظره دوم؛ مردم در «فارس‌ من»: دروغ ممنوع! زنگ خطر افزایش مصرف برق با گرم‌تر شدن دمای هوا/ هفته آینده احتمالا خاموشی خواهیم داشت رئیسی: قیمت خودرو عادلانه نیست/ باید نظارت‌ها کامل شود تا گران‌فروشی صورت نگیرد شعب اخذ رأی در گلستان ۱۰ درصد افزایش یافت مهران حاتمی سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان شد تایید نهایی 93 داوطلب شوراهای اسلامی شهر کلاله و فراغی سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در روستاهای کشور مقاوم سازی می شود
سه برادری که زاکانی به آنها اشاره کرده است چه کسانی هستند ؟ حمایت مولوی عبدالحمید از آیت الله رئیسی + متن بیانیه قدردان ۴ نامزد انقلابی هستیم امّا به نفع رئیسی انصراف دهند «سفرهای استانی» با عکس‌های سیاه و سفید! رئیسی: 25 نفر از مجموعه بانک مرکزی دستگیر کردیم/ پرونده‌های متعددی محصول ارز 4200 تومانی است مداحان برای گرم‌کردن تنور انتخابات به میدان آمدند + عکس غفوری‌فرد: آیت‌الله رئیسی می‌توانست خیلی حرف‌ها را در مناظره بگوید، اما بخاطر اخلاق نگفت زاکانی: پنج نامزد جریان انقلاب به سمت همگرایی بروند/ کاری نکنیم انتخابات ۹۲ تکرار شود رهبر معظم انقلاب چهارشنبه ساعت ۲۰ با مردم سخن می‌گویند اهل سنت گلستان حضور حداکثری پای صندوق های رای خواهند داشت شرکت مردم در انتخابات و رأی به فرد متعهد موجب اقتدار کشور است تاکید رئیسی بر ایجاد اشتغال، رونق تولید و گردشگری در لرستان نقش رای اولی‌ها در انتخابات ۲۸ خرداد/ ظلم دولت به جوانان شیعه و سنی در ۲۸ خرداد خواب دشمنان را آشفته خواهند کرد/ نکند بخاطر مشکلات، خودمان را مدیون شهدا کنیم