17 دی 1399 یادداشت سیاسی - یادداشت ،

نگاه رهبری به جریان چپ/ نسبت خود با سیاست‌های کلی نظام را روشن نمایند/ صف پشیمانان از «انقلابی‌بودن ماهیت نظام» بیشتر شد

دکتر عبدالله گنجی در سرمقاله روزنامه جوان نوشت: اخیراً بخش رسانه‌ای مؤسسه نشر آثار مقام معظم رهبری ویدئویی را از دیدار جمعی از طلاب با ایشان در تاریخ ۳۰ /۴ /۱۳۸۸ منتشر کرد که قابل تأمل اس نگاه رهبری به جریان چپ/ نسبت خود با سیاست‌های کلی نظام را روشن نمایند/ صف پشیمانان از «انقلابی‌بودن ماهیت نظام» بیشتر شد

به گزارش پایگاه  عدالت خواهان ایران"  دکتر عبدالله گنجی در سرمقاله روزنامه جوان نوشت: اخیراً بخش رسانه‌ای مؤسسه نشر آثار مقام معظم رهبری ویدئویی را از دیدار جمعی از طلاب با ایشان در تاریخ ۳۰ /۴ /۱۳۸۸ منتشر کرد که قابل تأمل است و ای‌کاش این سخنان سال‌های پیش منتشر می‌شد. این ویدئو که نگاه رهبری به جریان چپ را (از زبان خودش) نشان می‌دهد بهانه‌ای است تا روابط یک جناح سیاسی نظام با رهبری –حتی به اختصار- مورد بازبینی قرار گیرد.

البته در همین کلیپ هم روشن است که رهبری جریان چپ را تمام شده می‌داند و اصلاح‌طلبی را در امتداد چپ نمی‌داند. پس ما اینجا درباره چپی صحبت می‌کنیم که جای خود را از جهت معرفت، نگرش و ماهیت به اصلاح‌طلبی داده است و خود به تاریخ پیوسته است. گرچه آقای حجاریان معتقد است «چپ دست‌ساز» هنوز وجود دارد، اما سؤال اساسی که باید به آن تن داد و بر آن ایستاد، این است که آیا بعد از امام، جریان چپ نتوانست یا نخواست با رهبری همراهی کند یا رهبری جریان چپ را مورد بی‌مهری قرار داد؟ برای پاسخ به این سؤال اول باید سؤال دیگری را پاسخ داد که آیا رهبری در اصلاح‌طلب شدن چپ‌ها نقش داشته است یا عوامل دیگری آنان را در وادی فکری-معرفتی دیگری رهنمون شد؟ بدون تردید اصلاح‌طلبان امروز آن چپ‌هایی نیستند که در مجلس سوم و در انتخابات مجلس ششم با هاشمی مواجه شدند، بلکه جریان جدیدی است که می‌تواند از چارچوب‌های فکری خود عدول کند و غیریت دیروز (هاشمی) را بپذیرد. رهبری از جهت فکری و معرفتی دچار دگردیسی نشدند، پس اصلاح‌طلبی ارتباطی با ایشان ندارد.

البته همانطور که نگارنده بارها نوشته‌ام اصلاح‌طلبی هم طیف است و منظورمان در اینجا مولدان اندیشه اصلاح‌طلبی است و نه هرکس که در درون جناح وجود دارد. مقام معظم رهبری در جلسه ۳۰ /۴ /۸۸ می‌فرماید: «بعد از امام آقایان جناح چپ مثل همین موسوی خوئینی‌ها و خاتمی می‌آمدند پیش من و می‌گفتند جریان راست می‌گوید رهبری مال ماست، گفتم من چه بکنم؟ شما هم بگویید رهبری از ماست، من انکار خواهم کرد؟ رد خواهم کرد؟ خیر، استقبال هم می‌کنم». فهم نگارنده این است که چپ‌ها با اتمام عمر ظاهری امام دچار بحران هویت شدند. گویی به این فکر نمی‌کردند روزی امام از میان ما خواهد رفت و جمهوری اسلامی استمرار خواهد داشت. اولین مؤلفه‌ای که جناح چپ را دچار بحران کرد قطع تعلقات عاطفی به رهبری بعد از امام بود. وقتی رهبری به خاتمی و موسوی خوئینی‌ها می‌گوید «خب شما هم بگویید رهبری از ماست، من منکر می‌شوم؟ استقبال هم می‌کنم» معلوم است که جریان چپ در ابراز تعلق عاطفی به رهبری عاجز است. این درحالی است که شخصیت آیت‌الله خامنه‌ای (نه عملکرد) همیشه برای چپ‌ها محترم بوده است، اما نمی‌توانند ابراز محبت و اطاعت کنند.

رهبری با صراحت علاقه خود را به استمرار چپ ابراز می‌دارد و می‌فرماید: «یک وقت حرکت طبیعی موجب جذب و ریزش می‌شود، اشکال ندارد. اما اینکه ما بخواهیم جراحی کنیم و برخی را حذف کنیم و نالایق بدانیم مطلقاً اینگونه نبود»، و سپس تأکید می‌کند که «من به خاتمی زمانی که وزیر بود گفتم ببین آقای خاتمی اگر یک جریان چپ در کشور وجود نداشت من لازم می‌دانستم جریان چپ به‌وجود آورم تا برآیند این دو حرکت (حرکت هاشمی و حرکت چپ) موجب تعادل شود.» پس رهبری نه‌تن‌ها دنبال حذف نبوده‌اند بلکه بر وجود چپ‌گرایی در کشور اصرار داشته‌اند، البته واضح بود که مشی سیاسی-اقتصادی آیت‌الله خامنه‌ای به برخی از چپ‌ها نظیر هادی خامنه‌ای، محتشمی‌پور و خوئینی‌ها نزدیک‌تر از مشی هاشمی بود، اما این جماعت جسارت ابراز آن را پیدا نکردند. کدهایی هم از علقه رهبری به چپ‌ها و به رسمیت شناختن آنان وجود دارد. مانند کمک به برخی تشکل‌ها و رسانه‌های آنان، اعطای مسئولیت به امثال موسوی خوئینی ها، کروبی و موسوی در حوزه غیر مردم‌سالاری و میدان‌داری خاتمی، بهزاد نبوی، کروبی و... در حوزه مردم‌سالاری و انتخابات. این نشان می‌دهد که رهبری چپ‌ها را به رسمیت می‌شناسد.

رهبری نمایندگان امام در مراکز استان‌ها را که چپ بودند تا لحظه فوت تعویض نکردند و از مدیریت کروبی در مجلس ششم تقدیر و در پایان مسئولیت دو حکم مسئولیت همزمان به ایشان دادند. اما اکنون می‌توان گفت چپ‌ها در جریان اصلاحات انگشت‌شمار و منزوی هستند و در تعارضات گرفتارند. ابتدا چپ‌ها با رحلت امام دچار بحران هویت شدند، بلافاصله بخش نخبگی آن با پیوستن به حلقه کیان در سال ۱۳۶۸ و توجه به اندیشه سروش دچار «بحران معرفتی» شدند و نگاه آن‌ها به مفاهیمی مانند مقدس، حق، باطل، مشروعیت الهی، تقلید، ولایت فقیه، اسلام سیاسی و اجتماعی، دشمن، انقلابی بودن و... دگرگون شد؛ بنابراین اصلاح‌طلبی بر پایه لیبرالیسم و سکولاریسم بنا شد و چپ‌گراها همچون محتشمی‌پور، دوزدوزانی و... منزوی شدند. به‌رغم اینکه چپ تمام شده بود بازهم اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری (بعد از هاشمی) یا حضور داشتند یا پیروز شدند.

ریاست‌جمهوری خاتمی، حضور معین، کروبی و مهرعلیزاده و حتی هاشمی در انتخابات ۱۳۸۴، همچنان به رسمیت شناخته شد. حضور موسوی و کروبی در انتخابات ۱۳۸۸ و حضور عارف در انتخابات ۱۳۹۲ نشان دادند که اصلاح‌طلبان همچنان به رسمیت شناخته می‌شوند، اما این رسمیت‌یافتگی درباره شخصیت‌های فکری آنان که به «جمهوری» در مقابل جمهوری اسلامی رسیده‌اند و کسانی که تلاش می‌کنند عرفی‌گرایی را ترویج نمایند و کسانی که در تلاشند ولایت فقیه را تشریفاتی کنند، صدق نمی‌کند. بنابراین، فقط منازعه و بحران معرفتی و فکری اصلاح‌طلبان با نظام نبود که رهبری را می‌آزرد که طراحی فتنه ۸۸ توسط احزاب مشارکت و سازمان مجاهدین، اصلاح‌طلبی را به رویارویی با نظام کشاند و غرب را به عملکرد این جریان امیدوار کرد.

صف پشیمانان از «انقلابی‌بودن ماهیت نظام» بیشتر شد و توابین لانه‌جاسوسی هویدا شدند. صدها کتاب و مقاله در نفی عصمت، ولایت‌فقیه، اسلام سیاسی و فقه نوشته شد. اصلاح‌طلبان جدید به جای اندیشه امام، هابرماس را به عنوان الگوی چپ به ایران آوردند تا از او الگوی اجتماعی، فلسفی و سیاسی بگیرند چرا که اندیشه او را دارای سنخیت با خود می‌دانستند. در نقطه مقابل کسی نمی‌تواند بگوید رهبری از چارچوب‌های فکری- معرفتی خود پس از ورود به جایگاه رهبر عدول کرده است. آیا رهبری از جهت نگاه به دین، سبک زندگی شخصی، تقوای سیاسی، نوع سیاست‌ورزی (اعتقاد به اسلام‌سیاسی)، باورمندی به راه امام، نگاه به غرب، فهم از عدالت و... تغییر کرده است؟

از قضا اصلاح طلبان نیز جز نظارت استصوابی هیچ نقدی را تاکنون رسماً به شخص رهبری وارد نکرده‌اند. توهم فهمیدگی، عقلانیت و روشنفکری نیز آسیب مضاعفی را بر چپ‌های دیروز و اصلاح طلبان امروز وارد کرد. مثلاً به آیت‌الله مصباح بنگرید، به‌رغم صدها کتاب و آن سوادکم‌نظیر وقتی به رهبری می‌رسیدند با سرعت به سمت بوسیدن دست و حتی پای رهبری می‌دویدند (البته رهبری هم مانع می‌شد و فیلم‌های آن موجود است)، اما هادی غفاری که از چپ خشن خروج کرده و کاور اصلاح طلبی پوشیده است، می‌گوید: «آقای خامنه‌ای آنچه تو خوانده‌ای، من هم خوانده‌ام، چرا باید من از تو اطاعت کنم؟» این هم قطع تعلقات عاطفی، هم حسادت و هم عرفی‌گرایی و منیت است که موجب گرفتاری بسیاری از چپ‌ها شد.

البته هیچ‌موقع جسارت آسیب‌شناسی خود با محوریت اصول اندیشه امام را نداشتند و مشی روشنفکری از آنان جزایر متعددی را ایجاد کرد و به جایی رسیدند که دیگر رفت و برگشت بین روشنفکری و سیاست‌ورزی میسر نشد. معتقدم نوع مواجهه چپ‌ها با رهبری آیت‌الله خامنه‌ای با صبوری ایشان همراه و آمیزه‌ای از صبوری و مظلومیت بود که موجب عزت بیشتر ایشان شد. این جماعت هم اصلاح‌طلبی را (به تعبیر خودشان) راه بدون بازگشت می‌دانند هم بعضاً تعلقات عاطفی به امام ندارند. به‌کارگیری کلماتی مانند «آقای خمینی» و «آیت‌الله خمینی» نشان می‌دهد از امام هم عدول عاطفی کرده‌اند. اما معتقدم چپ‌ها می‌توانند خود را پیدا کنند و به هم بپیوندند. رودربایستی را کنار بگذارند و با سکولارها مرزبندی داشته باشند و سه مسئله را صراحتاً اعلام کنند:

۱- نسبت خود با سیاست‌های کلی نظام را روشن نمایند. از زمانی که اصلاح‌طلب شدند نسبت به سیاست‌های کلی نظام که تبلور عملی ولایت فقیه در اداره کشور است یا سکوت کردند یا طعنه‌زننده، گذشتند.

۲- در نظام دینی حذف تعلقات عاطفی بین رهبری و همراهان درون حاکمیت آفت‌های زیادی دارد. نگارنده معتقد است دل رهبری بعد از انتخابات ۱۳۸۸ از این جماعت خون است و حتما نزد امام شکایت برده‌اند، اما همچنان صبورانه به پیش می‌روند.

۳- بحران هویت و بحران معرفت را سامان دهند و از تعارضات، تضادها و سردرگمی نجات یابند و نسبت به مشروعیت نظام با عینک دموکراسی و جمهوریخواهی غربی نگاه نکنند و با نظام روراست باشند. تاریخ همیشه حق را نگاه می‌دارد و بقیه حواشی از حافظه تاریخ زدوده خواهد شد. تقوای جمعی رمز عزت جمعی است.

 

 

برچسب ها: دکتر عبدالله گنجی «آقا» و چپ‌ها سرمقاله روزنامه جوان

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
هاشم زاده هریسی: رأی دادن به سیاسیونی که به دنباله جن و خرافات باشند، حرام است /در زمان محمود احمدی نژاد خرافه بیشتر بود فیروزی پوربادی: «قالیباف» و «رئیسی» می توانند از چهره های مطرح در انتخابات ۱۴۰۰ باشند واکنش رئیس‌جمهور به بازجویی از وزیر ارتباطات؛ من را احضار و محاکمه کنید| حامیان دولت نه آزادی دارند نه مصونیت سخنگوی قوه قضاییه: مهدی جهانگیری به ۲ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد/ توضیح درباره احضار وزیر ارتباطات، پرونده طلای شادی، محمد امامی و سیف ترس اسرائیل از توافق احتمالی ایران و امریکا؛ نتانیاهو آماده رویارویی با بایدن درباره برجام شد چرارئیس صدا و سیما به جلسه هیئت وزیران دعوت نشد؟ ایران مساله اول بایدن نیست/اسراییل می‌خواهد ایران مساله اول آمریکا شود جهانگیری، قالیباف و احمدی‌نژاد گزینه‌های مطرح در انتخابات ریاست جمهوری عیدی کارکنان چقدر است؟ حال 34بیمار گلستانی براثربیماری کووید19وخیم است. حکم مدیریت حراست دانشگاه علوم پزشکی گلستان، صادر شد تخصیص دو میلیارد تومان اعتبار برای خرید تبلت دانش آموزان گلستانی جواد ظریف در رویای پاستور / چرا ظریف شرایط اولیه برای نامزدی در انتخابات 1400 را ندارد؟ / منفورترین جریان‌های سیاسی داخل کشور+فیلم و عکس آخرین وضعیت محبوبیت آیت الله رئیسی، خاتمی و روحانی جزئیات بازداشت جامعه ۰ ۱ ۲۶ نفر در شهرداری آبسرد دماوند شهید مدافع حرمی که حاضر نشد عکس فرزندش را ببیند +تصاویر فیلمی که حسن خمینی دوست ندارد دوباره دیده شود جزئیات خودکشی دو دختر جوان با پریدن از روی پل عابر پیاده در خیابان ناهارخوران در گرگان+علت خودکشی سیاست‌ورزی بدون تقوا از جنس ثروت‌های مشکوک/ بررسی ادعای احمد توکلی درباره آیت‌الله مصباح/ توکلی: من برجام را نخوانده بودم و دفاع کردم!/ اتهامی که آقای توکلی متوجه آیت‌الله مصباح کرد ویژگی های مهم بازپس گیری مال نامشروع مدیران یا مسئولین دزد و غارتگر جرئیات اعلام آرای نهایی برخی محکومان جرائم اقتصادی کلان: مهدی جهانگیری , حسین‌رضا ابراهیمی , محبوبه اصفهانی , رحمت عادلیان , امیر سلیمی , محمد ذوالفقاری , محمد ولی‌زادگان , امیر مرسل‌وند , حبس، علیرضا فخار , ابوالفضل عادلیان و محکومیت‌های سنگین از اعدام تا حبس‌های طولانی‌مدت برای مجرمین قاچاق گسترده خودرو ‏عملیات تحریف حاج قاسم آغاز شد/ جهانگیری: سردار سلیمانی به خاتمی ارادت داشت «البته انتقاداتی هم داشت»! وقتی متهمین فساد اقتصادی کلان شیلات با وجود تاراج میلیاردی بیت المال آزادانه در استان سیاست زده و فتنه پرور گلستان جولان داده و به ریش مردم و انقلاب می خندند!+سند بازداشتی فتنه آمریکایی و صهیونیستی سال 88 بیخ گوش استاندار گلستان!! نوزدهمین بخشش حکم قصاص درگلستان/عموی گنبدی درپای چوبه‌دار برادرزاده‌ خود رابخشید اندیشه انقلاب اسلامی مرز ندارد/ برگزاری طرح ختم قرآن برای شهدا انقلاب اسلامی واکنش‌ها و پس زمینه‌های زیبای سیلی زشت یک نماینده مجلس به صورت یک سرباز راهور+فیلم چرا بایدن برای لغو تحریم‌های ضدایرانی فرمان اجرایی صادر نکرد؟ جزئیات واکنش‌های رهبر انقلاب به تعابیر مبالغه‌آمیز درباره ایشان گول عملیات فریب خناسان را نخورید / گردانندگان کانال هتاک گرگان فتو آی دی چه کسانی هستند ؟ / آیا نهادهای امنیتی استان سیاست زده گلستان از شناسایی عوامل این کانال موهن عاجزند !؟ کمرنگ شدن نقش مجلس تا نظارت مستمر در قانون انتخابات شوراها کشور 100میلیون دلار درآمد دارد. سکوت ترامپ شکست. پاسخ مرعشی به رییس جمهور:چه خوش بی‌ مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی. زیباکلام: اگر کتابی مدح رضاشاه باشد مردش هستی اینجا بخوانی؟ /معتضد: پوپولیست هستی /جنجال در تلویزیون بر سر رضاشاه پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین علوی تشریح عملکرد آموزش و پرورش گرگان بعد از انقلاب /90درصد دانش آموزان در شاد فعالند در دانشگاه گلستان چه خبراست؟؟؟؟؟/ ناتوانی رییس دانشگاه درحفظ رشته های دانشکده فنی و مهندسی علی آباد کتول عملیات بازگشایی محور فارسیان و حسین‌آباد کالپوش در گالیکش کانال هتاک گرگان فتو آیدی از دسترس خارج شد. حقایقی که در امر مطالبه گری و عدالت خواهی باید با مردم ولایی استان سیاست زده گلستان در میان گذاشته شود!!+فیلم روند بستری بیماران کرونایی در گلستان رو به افزایش می باشد./حال ۳۰ نفر وخیم است یک باب قمارخانه و جمع آوری ۳۰ حقه قلیان در گنبدکاووس پلمپ شد. (فیلم) انتقال کیف جدید هسته ای برای تحویل به جو بایدن (فیلم) انتقال کیف جدید هسته ای برای تحویل به جو بایدن بسته خبری شماره ششم دادگستری و دادسرای عمومی و انقلاب استان گلستان و ...+ فیلم و تصاویر برخورد خودروی حامل چوب قاچاق با خودروی نیروهای منابع طبیعی+فیلم مرتبط خیانت و جنایت در حق مردم، از این بالاتر؟! احتمال تبانی کارخانه داران با فروشگاه های زنجیره ای/ دو قاضی تعزیرات مامور برخورد با فروشگاه های زنجیره ای متخلف اعمال ادامه محدودیت های تردد شبانه در گرگان
جزئیات خودکشی دو دختر جوان با پریدن از روی پل عابر پیاده در خیابان ناهارخوران در گرگان+علت خودکشی ویژگی های مهم بازپس گیری مال نامشروع مدیران یا مسئولین دزد و غارتگر حکم مدیریت حراست دانشگاه علوم پزشکی گلستان، صادر شد فیلمی که حسن خمینی دوست ندارد دوباره دیده شود عیدی کارکنان چقدر است؟ جزئیات بازداشت جامعه ۰ ۱ ۲۶ نفر در شهرداری آبسرد دماوند تخصیص دو میلیارد تومان اعتبار برای خرید تبلت دانش آموزان گلستانی جرئیات اعلام آرای نهایی برخی محکومان جرائم اقتصادی کلان: مهدی جهانگیری , حسین‌رضا ابراهیمی , محبوبه اصفهانی , رحمت عادلیان , امیر سلیمی , محمد ذوالفقاری , محمد ولی‌زادگان , امیر مرسل‌وند , حبس، علیرضا فخار , ابوالفضل عادلیان و محکومیت‌های سنگین از اعدام تا حبس‌های طولانی‌مدت برای مجرمین قاچاق گسترده خودرو آخرین وضعیت محبوبیت آیت الله رئیسی، خاتمی و روحانی سیاست‌ورزی بدون تقوا از جنس ثروت‌های مشکوک/ بررسی ادعای احمد توکلی درباره آیت‌الله مصباح/ توکلی: من برجام را نخوانده بودم و دفاع کردم!/ اتهامی که آقای توکلی متوجه آیت‌الله مصباح کرد شهید مدافع حرمی که حاضر نشد عکس فرزندش را ببیند +تصاویر جواد ظریف در رویای پاستور / چرا ظریف شرایط اولیه برای نامزدی در انتخابات 1400 را ندارد؟ / منفورترین جریان‌های سیاسی داخل کشور+فیلم و عکس واکنش رئیس‌جمهور به بازجویی از وزیر ارتباطات؛ من را احضار و محاکمه کنید| حامیان دولت نه آزادی دارند نه مصونیت جهانگیری، قالیباف و احمدی‌نژاد گزینه‌های مطرح در انتخابات ریاست جمهوری ایران مساله اول بایدن نیست/اسراییل می‌خواهد ایران مساله اول آمریکا شود چرارئیس صدا و سیما به جلسه هیئت وزیران دعوت نشد؟ سخنگوی قوه قضاییه: مهدی جهانگیری به ۲ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد/ توضیح درباره احضار وزیر ارتباطات، پرونده طلای شادی، محمد امامی و سیف حال 34بیمار گلستانی براثربیماری کووید19وخیم است. ترس اسرائیل از توافق احتمالی ایران و امریکا؛ نتانیاهو آماده رویارویی با بایدن درباره برجام شد فیروزی پوربادی: «قالیباف» و «رئیسی» می توانند از چهره های مطرح در انتخابات ۱۴۰۰ باشند