مهر 22 مهر 1399 اخبار روز اجتماعی - اخبار روز ،

ورود دستگاه قضا به پرونده ویلموتس به خاطر فساد مالی است

رییس سازمان بازرسی کل کشور از نهایی شدن ۴ هزار و ۴۳ مورد استخدام جامعه پرستاری و تسهیل فرایند گزینش و به کارگیری پرستاران با ورود این سازمان خبر داد. ورود دستگاه قضا به پرونده ویلموتس به خاطر فساد مالی است

"پایگاه مطالبه گران و عدالت خواهان" حجت الاسلام والمسلمین درویشیان، رییس سازمان بازرسی کل کشور در گفت‌وگوی تلفنی با رادیو اقتصاد در پاسخ به این سئوال که آیا سازمان بازرسی به چالش‌های حوزه بهداشت و درمان ورود کرده است یا خیر، گفت: سازمان بازرسی از جمله مهم‌ترین دستگاه‌های نظارتی کشور است که زیر نظر ریاست قوه قضاییه مسئولیت نظارت بر اجرای صحیح همه قوانین و حسن جریان امور را در دستگاه‌های اجرایی بر عهده دارد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: ما در همه زمینه‌ها چه حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی اقدامات و عملکرد قابل قبولی در یک سال و نیم دوران تحول قوه قضاییه داشته‌ایم که از جمله اقدامات در حوزه مقابله با بیماری کروناست.

وی بیان کرد: از همان روزهای اولی که موضوع شیوع این ویروس مطرح شد و حتی قبل از اسفند، سازمان بازرسی وارد عمل شد و نسبت به ایجاد تب سنج‌ها در فرودگاه‌ها و در مبادی ورود کشور اقدام و پیگیری کرد و انجام شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین درویشیان در ادامه خاطرنشان کرد: در کل کشور همه همکاران ما در بازرسی‌های استان‌ها موضوع کمک به کادر درمانی و کسانی که در حوزه سلامت و در جبهه مقابله با این بیماری تلاش و جهاد شبانه روزی می‌کنند، قرار گرفتند و حتی در تعطیلات نوروز هم بازرسی‌های ویژه‌ای را داشتیم و گروه‌هایی از همکاران ما به صورت ویژه و شبانه روزی در ایام تعطیلات نوروز هم بازرسی‌های ویژه‌ای را داشته‌ایم و گروه‌هایی از همکاران ما به صورت ویژه و شبانه روزی در ایام تعطیلات نوروز فعال بودند.

رییس سازمان بازرسی کل کشور اظهار کرد: ما اقدامات موثری را پیگیری کردیم که از جمله آن رفع مشکلاتی هم در حوزه و تحقیقات و تولید داروهای مرتبط با کرونا، کمک به رفع مشکل برخی فعالیت‌های تحقیقاتی در حوزه کرونا مانند تحقیقات واکسن، دارو و ایمنی درمانی، پیگیری منجر به تخصیص و پرداخت ۳ هزار میلیارد تومان از مطالبات وزارت بهداشت از سازمان تامین اجتماعی، مطالبات دارو یی و تجهیزات پزشکی شرکت‌ها، جلوگیری از آزمایش‌های غیرضروری و سفارشی ویروس کرونا و پیگیری در تولید و توزیع اقلام بهداشتی و سایر مواردی که اگر بخواهیم توضیح دهیم فرصت بیشتری را می‌طلبد.

وی در ادامه بیان کرد: چند ماه پیش ریاست قوه قضاییه ماموریتی را در خصوص بررسی مشکلات نظام پرستاری به سازمان بازرسی محول کردند که از همان روز اول همکاران ما پیگیری کردند و هیاتی را تشکیل دادیم و بازرسی مفصلی را در خصوص شناسایی آسیب‌ها و مشکلات حوزه پرستاری احصاء کردیم.

حجت الاسلام والمسلمین درویشیان بیان کرد: گزارش تفصیلی آن هم به حوزه وزارت بهداشت و درمان و هم به بخش‌های مربوطه مانند بخش مربوط به تامین اعتبار به کارگیری و استخدام ۱۰ هزار نفر در وزارت بهداشت بوده که خوشبختانه اقداماتی در رابطه با صدور مجوز تامین اعتبار به کارگیری این ۱۰ هزار نفر صادر شد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه با اشاره به نهایی شدن ۴ هزار و ۴۳ مورد استخدام جامعه پرستاری و تسهیل فرایند گزینش و به کارگیری پرستاران با اولویت فعالان ایام شیوع ویروس کرونا گفت: تسهیل و تسریع دسترسی کارکنان درمانی از جمله پرستاران در محیط کار به وسایل حفاظت فردی با پیگیری سازمان بازرسی، برقراری فوق‌العاده ویژه کارکنان درگیر در مقابله با ویروس کرونا و ابلاغ تخصیص ۲ هزار میلیارد تومان برای پرداخت معوقات و مطالبات کارکنان بخش سلامت در شهریور ۹۹ از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه است.

وی با تاکید بر اینکه مشکلات جامعه پرستاری فراتر از این‌هاست، گفت: این مشکلات بعضاً نیازمند به برخی اصلاحات ساختاری و تامین اعتبارات بیشتر به ویژه در این وضعیتی که شاهد افزایش ابتلا به ویروس کرونا هستیم که واقعاً کادر درمان علی رغم همه ایثارگری‌هایی که می‌کنند واقعاً بخشی از آنها خسته شدند و باید حتماً نیروی کمکی به اینها اضافه شود و مشکلات آنها به ویژه مشکلات تامین نیازها و اعتباری آنها دنبال شود و ما مرتب پیگیری رفع این مشکلات هستیم و امیدواریم مسئولان محترم دولتی نیز توجه ویژه و بیشتری به جامعه پرستاری و کادر درمانی داشته باشند.

وی در ادامه و در پاسخ به این سئوال که قانون مادر و سند راهبردی تحول در آموزش و پرورش به خصوص در ایام کرونا به ویژه در حوزه تربیت چگونه اجرا می‌شود، بیان کرد: سند تحول نظام جامعه آموزش و پرورش یکی از اولویت‌های نظارتی ما در سال جاری بوده است.

درویشیان گفت: در همه ابعاد آن همکاران ما ورود کردند و نتایجی هم داشته است از جمله یکی از مشکلاتی که ما در کشور در حوزه اشتغال داریم بحث عدم مهارت لازم دانش آموزان بعد از فارغ‌التحصیلی است که ما پیشنهاد تشکیل سازمان ملی مهارت را متشکل از سازمان فنی حرفه‌ای، دانشگاه فنی و حرفه‌ای و دانشگاه جامع علمی و کاربردی دادیم.

رییس سازمان بازرسی کل کشور افزود: باید گزارش تحقق میزان سند تحول به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه شود که ما پیگیری کردیم تا این کار انجام گیرد.

وی ادامه داد: در وضعیت فعلی قاعدتاً اهدافی که در سند تحول نظام جامع آموزش و پرورش پیش بینی شده است به دلیل ویروس کرونا امکان تحقق همه آن اهداف در وضعیت فعلی به ویژه بحث پرورشی و تربیتی که به دلیل اینکه عدم حضور اکثر قریب به اتفاق دانش آموزان در محل مدارس اتفاق نمی‌افتد خیلی کمرنگ شده است و حتی تاثیر قابل توجهی در کیفیت آموزش هم این فضای مجازی داشته است.

درویشیان بیان داشت: ضمن اینکه مشکلاتی هم در ارتباط دانش آموزان از طریق فضای مجازی ما شاهد هستیم؛ همه دانش آموزان امکان این برقراری را ندارند و البته وزارت آموزش و پرورش تلاش‌هایی کرده است که این ارتباط برقرار باشد اما همچنان مشکلاتی را شاهد هستیم.

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: بسیاری از دانش آموزان هم در کلاس حضور پیدا نمی‌کنند و به صورت مجازی آموزش می‌بینند که حتی همان حضور فیزیکی هم با توجه به حاکم بودن وضعیت روانی این شیوع بیماری به وضعیت عادی امکان تعلیم و تربیت وجود ندارد که امیدواریم هرچه زودتر این ویروس از بین رود تا در شرایط عادی هم ما بتوانیم اهداف سند را دنبال کنیم و هم کیفیت آموزش ارتقا یابد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کار مرغ لاین به کجا رسیده است، گفت: یکی از موضوعات مغفول مانده در کشور بحث مرغ لاین آرین است علی رغم اینکه ما یکی از ۶ کشور صاحب فناوری مرغ لاین در کشور هستیم از دهه ۸۰ تاکنون متاسفانه وابستگی ما سال به سال به واردات جوجه اجداد که پایه تولید تخم مرغ و مرغ در کشور است اضافه و بیشتر شد به گونه‌ای که صد درصد به واردات جوجه اجداد وابسته شدیم در حالی که ما این فناوری را داشتیم.

رییس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: یک مجتمعی که قبلاً در بابل‌کنار فعال بود تعطیل و رها شد و با ورود و پیگیری‌های انجام شده این مجتمع فعال گردید و به ما قول دادند که با راه اندازی این پروژه تا پایان سال جاری ۵۰ درصد واردات جوجه اجداد را کاهش می‌دهیم و تا پایان سال ۱۴۰۰ صد درصد این وابستگی ما قطع خواهد شد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: یکی از آثار آن سالانه صرفه‌جویی یک میلیارد دلار ارز که فقط در یک بخش آن است خواهد بود؛ این موضوع یکی از اقداماتی است که واقعاً مغفول مانده بود چراکه گردش مالی صنعت مرغ زیاد است از سویی دیگر در حوزه نهادهای دامی نیز پیگیری‌هایی انجام دادیم و میزان نهادهایی که در گمرکات وجود داشته است بخشی از آن آزاد شده و امیدواریم به زودی این مشکل برطرف شود.

ورود دستگاه قضا به پرونده ویلموتس به خاطر فساد مالی است

 

درویشیان در پاسخ به سوالی در خصوص پیگیری‌ها پیرامون فساد در حوزه ورزش، اظهار داشت: در سازمان بازرسی کل کشور یک اداره کل تحت عنوان بازرسی امور ورزش و جوانان وجود دارد که مخصوص حوزه ورزش و جوانان بویژه حوزه ورزش محض شده است و بازرسی‌ها و نظارت‌های منظم در حوزه ورزش دارد.

 

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: قراردادهای متعددی چه در فوتبال و … مورد بررسی قرار گرفته است؛ اخیراً نیز بحث فدراسیون بیلیارد مطرح شد که گزارش مربوط به آن را ما سال گذشته ارائه کردیم. به طور کلی، مشکلی که در حوزه ورزش داریم، اشکالات ساختاری است؛ باید ساختار نظارت در وزارت ورزش اصلاح شود و بر روی قراردادهای منعقده نظارت بیشتری صورت گیرد.

وی تصریح کرد: در بحث ویلموتس سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال، ما کاری به بحث ورود مربی خارجی نداشتیم؛ ما به فسادی که در این حوزه متوجه مسئولین مربوطه بوده ورود پیدا کردیم؛ یعنی در خود فیفا هم اگر فسادی کشف شود و مسئولی به فساد متهم شود، آن‌ها هم برنمی‌تابند؛ بنابراین ورود ما از باب دخالت حاکمیت در حوزه ورزش نبوده بلکه فسادی بود و از باب فساد ما پرونده تشکیل دادیم و تخلفات را به مرجع قضایی منعکس کردیم.

پیگیری ارزهای بازگردانده نشده

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص پیگیری ارزهای بازگردانده نشده به کشور از جمله مورد ۱۶ میلیارد دلار و مورد ۱۰ میلیارد دلار بازنگشته، گفت: این دو مورد را ما پیگیری کردیم؛ این عددی که شما می‌گویید، بیشتر از این عدد هست؛ ما از طریق بانک مرکزی آمار افرادی که تعهد ارزی داشتند چه صادرکننده‌ها، چه وارد کننده‌ها پیگیری کردیم؛ ۵۰۰ موردش را ما به تعزیرات اعلام کردیم که در صلاحیت سازمان تعزیرات بوده و بیش از ۱۴۰۰ مورد هم به دادستانی تهران منعکس کردیم که پیگیری بکنند.

وی ادامه داد: تعدادی از آن‌ها در همین فاصله تعهداتشان را ایفا کردند؛ تعدادی دیگر از این‌ها بخش کمی از تعهداتشان را ایفا کردند؛ تعدادی ممکن است ۸۰ درصد تعهداتشان را ایفا کرده باشند یک درصد مانده باشد یا ده درصد مانده باشد؛ بعضی از این‌ها مشکلاتی دارند در واقع ایفای این تعهداتشان به دلیل تحریم‌ها و عدم انتقال ارز متوقف شده است؛ این‌ها قرار شد که در واقع تفکیک بشود آن‌هایی که واقعاً تعمدا و بدون هیچ توجیهی و دلیلی ایفا نکردند برخورد قانونی صورت گیرد و آن‌هایی که مشکلاتی دارند این‌ها وضعشان تفکیک بشود و جدا بشود از آن‌هایی که می‌توانستند بیاورند و نیاورند. این تقریباً روزانه دارد دنبال می‌شود هم ما به عنوان مرجع قضایی دنبال می‌کنیم و خود بانک مرکزی هم پیگیری می‌کند و ما مستمر رصد می‌کنیم.

سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه جمعیت

رییس سازمان بازرسی کل کشور در خصوص سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه جمعیت، گفت: مقوله جمعیت واقعاً از موضوعات بسیار مهم و مورد تاکید مقام معظم رهبری است؛ بعضاً ما متوجه شدیم که اقداماتی برخلاف سیاست‌های کلی جمعیت اتفاق می‌افتد؛ با پیگیری‌هایی که صورت گرفت و البته همکاری مناسب وزارت بهداشت و درمان، مخصوصاً شخص وزیر محترم، دستورالعمل غربالگری سندروم داون اصلاح شد و رویه توزیع رایگان اقلام پیشگیری از بارداری نیز اصلاح شد.

وی تصریح کرد: قبلاً اقلام پیشگیری رایگان توزیع می‌شد؛ این برخلاف سیاست جمعیتی است؛ ارز یارانه‌ای اقلام سقط جنین را حذف کردند و توزیع آن را ممنوع کردند؛ با پیگیری‌هایی که با مرکز ملی فضای مجازی صورت گرفت در جهت جلوگیری و پیگیری تبلیغات سقط‌های غیر قانونی در فضای مجازی اقدام شد؛ در بعضی از سایت‌ها سقط جنین تبلیغ می‌شد که جلوی این رویه نیز گرفته شد.

درویشیان بیان داشت: همچنین هماهنگی با پلیس فتا برای شناسایی مراکز سقط غیر قانونی جنین انجام گرفت؛ علاوه بر این‌ها یک بسته عملیاتی را هم ما طراحی کردیم که با دستگاه‌های اجرایی اعم از وزرات بهداشت و درمان، وزارت آموزش و پرورش و وزرات علوم و دستگاه‌های دیگر تا برای اصلاح وضعیت اسفناک جمعیت، گام‌های موثری را برداریم.

وی خاطرنشان کرد: فارغ از اینکه موضوع جمعیت نیاز به اصلاح قانون داشته باشد یا خیر، ما بسته عملیاتی فوق‌الذکر را پیش می‌بریم؛ البته در رابطه با جمعیت یک طرحی هم در مجلس مطرح هست؛ ما نظراتمان را در این زمینه به کمیسیون فرهنگی مجلس ارائه دادیم؛ معتقدیم که با همین ظرفیت فعلی قوانین، دستگاه‌ها می‌توانند اقداماتی را در جهت تحقق سیاست‌های کلی جمعیت انجام بدهند.

برچسب ها: درویشیان، رییس سازمان بازرسی کل کشور رادیو اقتصاد بهداشت و درمان

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
دولت روحانی رکورد را شکشت!! // دولت دوازدهم بدهکارترین دولت تاریخ را به رئیس جمهور بعدی تحویل می دهد!! جزئیات واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به «حساب خاص» رئیس‌جمهور سوء استفاده عظیم برخی از کارخانه های آرد از محل دو نرخی بودن آرد و فرار مسئولین از پاسخگویی+جزئیات مفقودی شناور لایروب در شیلات گلستان/ آقای استاندار! بی خیال بیت المال,این متهمین کلان را مجددا مورد حمایت و تشویق قرار دهید!!/ متهمین فساد کلان شیلات گلستان از ریزترین و کوچکترین اموال و منافع بیت المال هم نگذشته اند +سند افغانستان بار دیگر زخمی تروریسم کور شد/ امشب ‎ایران، ‎داغدار است راکت 900؛ مرسدس بنز 515 هزار دلاری فقط 10 دستگاه! (+فیلم و عکس) هشدار معاون دادستان به وزیر صمت+سند جزئیات و نکات مهم از نامه تهدیدآمیز حجاریان به پسر شجریان سخنان بدون واسطه "نسرین ستوده" و "کایلی مور گیلبرت" با مسئولان قضایی انتقاد صریح رهبر انقلاب به اقدام برخی ها در برخورد با دولت و رئیس جمهور/ دستور امروز رهبر انقلاب خطاب به دولت برای رسیدگی به بیکارشدگان در اثر کرونا / برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود مثبت شدن نتیجه آزمایش کرونا همسر و دختر محمود واعظی،/ رییس دفتر رییس جمهوربه قرنطینه رفت فیلم ,عکس و جزئیات کامل ماجرای درگیری دختر آبادانی با حراست پالایشگاه آبادان این یکی از سیاه‌ترین عکس تاریخ ایران است/ هجوم مردم ایران بطرف روده کثیف گوسفند+جزئیات فیلم و متن سخنرانی انقلابی و آتشین سارا فلاحی نماینده مردم ایلام در مجلس تماس تلفنی آیت الله رئییسی با خانواده شهید آمر به معروف و نهی از منکر محمد محمدی+جزئیات هشدار! وارد حاشیه سازی باچاشنی عملیات روانی دولت ناکارآمد و بی دبیر و مافیای ثروت و قدرت غربگرای شیخ حسن نشوید!!! رای متهمان پرونده معروف به انفجار سراتو گلشهر گرگان صادر شد نگاه به خارج داشتن یکی از علل نداشتن بصیرت است/نتیجه خیانت حیله گران و یارانشان علت پذیرفتن حکمیت اجباری از سوی حضرت امیر و صلح امام حسن مجتبی ع بود+گزارش تصویری آیا روحانی استیضاح خواهد شد؟/ آیا اگر روحانی استیضاح شود کشور دچار آشوب و هرج و مرج می شود؟/ استیضاح روحانی از استیضاح بنی صدر سخت تر و دردناک تر نیست پیام سردار سلیمانی در پی شهادت آمر به معروف بسیجی محمد محمدی توسط اراذل و اوباش در محله تهرانپارس برای اصلاح مسیرهای منجر به فساد نباید منتظر تغییر یا تصویب قوانین تازه بود پلیس خسته و دستگاه قضایی تماشاچی!!! لحظه ای خدمت به مردم را متوقف نخواهیم کرد/همچنان در خدمت مردم آسیب دیده از سیل خواهیم بود آسیب شناسی دادگاه های ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی علی اصغر پیوندی، رئیس سابق هلال احمر در دولت روحانی محکوم شد/ ریاست هلال احمر، توسط سازمان اطلاعات سپاه دستگیر و بازداشت شده بودجزئیات و عکس فرار رئیس جمهور از برگزاری تعطیلی جلسه سران قوا توسط/ بی تفاوتی روحانی نسبت به مشکلات شدید اقتصادی مردم جزئیات انتقاد شدیداللحن «رحیم‌پور ازغدی» از حسن روحانی برخورد گلوله جنگی به یک واحد مسکونی در روستای اوزان، بخش منجوان خداآفرین سخنگوی وزارت بهداشت آمار مبتلایان و قربانیان کووید-۱۹ در ایران طی ۲۴ ساعت گذشته را اعلام کرد+جزئیات زمان مناسبی برای استیضاح رییس جمهور نیست 33درصد دانش آموزان گرگانی از آموزش حضوری استفاده می کنند استیضاح روحانی در شرایط فعلی تبعات مناسبی ندارد بازداشت تعدادی از کارکنان شهرداری شهادت مظلومانه محمد محمدی بسیجی آمر به معروف توسط در حمله اراذل و اوباش+فیلم ناراحتی وزیر بهداشت به اوج رسید" طرف ماسک نمی‌زند می‌گوید من قبول ندارم!/ کدامیک از پروازها منطبق با پروتکل است/ یک اتوبوس به ناوگان اضافه نشد/ گفتیم جاده ببندید، جاده‌ها بسته شد؟/ چند نفر به خاطر ماسک نزدن جریمه شدند؟/ فقط ما باید انتهای این رودخانه جنازه جمع کنیم؟/ کجای دنیا وزیر بهداشت التماس می‌کند؟/ چه کسی باید مشکلات را حل کند/ اگر قرار شود عدم توفیق را به پای ما بنویسند دهان من باز خواهد شد کواکبیان: هرچه می‌کشیم از دولت روحانی است/دولت با رئیس مجلس همکاری زیادی کرد، نه با اصلاح‌طلبان مجلس. اصلاح‌طلبان هم واقعاً نمی‌توانستند کاری انجام دهند. بسته خبری شماره یک - آخرین اخبار دادگستری استان گلستان قیمت نان تا پایان امسال افزایش نمی‌یابد برگزاری ۳ رویداد نمایشگاهی در استان گلستان با مجوز ستاد کرونا/ بازدید عمومی نداریم دستور ویژه رئیس دستگاه قضا برای بهبود خدمات دفاتر قضایی بازتاب جهانی افزایش جان باختگان کرونا در ایران +جزئیات مومو کیست؟/ماجرای «مومو» و فوت مانی پور حامدی پسربچه اهوازی به کجا رسید؟ | این زن ترسناک قاتل پسر ۱۱ ساله بود؟ ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد امامی و ۳۳ متهم دیگر+گزارش تصویری موضوع سند امنیت قضائی، حق الناس است/ اجرای سند امنیت قضائی، نیازمند عزم و اراده جدی هستیم پنج قلوهای مشهدی در آستانه پنج سالگی +عکس انتصاب ۷ بخشدار و معاون عمرانی در شرق گلستان جزئیات ماچرای ۱۹ کامیون داروی قاچاق لیست بلند سلاح‌هایی که ایران می تواند بفروشد/ کسب درآمد از راه امنیت؛ نتیجه اقتدار‌ دفاعی‌ مجلس یک فوریت طرح حمایت از افشاکنندگان فساد را تصویب کرد